2024. március 18., hétfő

Teakeverék earl gray teával


Tálalva, a keverékkel....


...és tálalva a már megdarált keverékkel


A teakeverékem közelebbről....

...és ugyanaz a keverék, kissé megdarálva


Szeretjük a teákat, szinte napi szinten főzök 1-1,5 litert, és azt napközben iszogatjuk, ha megszomjazunk - hogy ne mindig csak vizet igyunk. Általában gyümölcsteákat iszunk, amit kipótolok még saját magam készítette keverékkel. Sok mindent teszek bele, szinte egyik összetevőjének az íze sem érződék ki, egyik sem dominál, de így együtt nagyon finom, zamatos. 
A csipkebogyót és a borókát mi szedjük erdőn-mezőn, a bodza virágot Apukám szedte, de az ő kertjéből való a levendula virág és a citromfű is. Saját termés a menta, és én szárítom a gyömbért és az almát is.

Hozzávalók: earl gray tea, rooibos tea, csipkebogyó, hibiszkusz virág, bodza virág, levendula virág, menta levelek, citromfű levelek, gyömbér, narancshéj, boróka bogyó, fahéj, almakocka héjastól (minden szárítva).

Elkészítése: 
Főzhetjük a teát csak a saját keverékből. De én általában 1,2 liter vízzel szoktam lefőzni, kávé/teafőzőben, ehhez adok 2-3 gyümölcstea filtert, és ettől függően 1 vagy 2 kiskanállal a saját keverékemből, amit egy kicsit le szoktam darálni. Nem teljesen porrá, csak annyira, hogy ne legyen nagyon darabos.
Mikor lefőtt, még 10 percig szoktam ázni hagyni, és csak akkor szűröm le. Ízesíteni mézzel és édesítővel szoktam, és ízlés szerint citromlével, citromkarikákkal.
Fogyasztható frissen, melegen, vagy később szoba hőmérsékletűen, esetleg hűtőbe téve hidegen, vagy nyáron akár jégkockával. Ízlés szerint, ki hogy szereti....
 
 
Kigyűjtöttem néhány hasznos információt a keverékem összetevőiről:

Earl gray tea: Az Earl Grey tea egy ízletes, nulla kalóriatartalmú ital. A bergamot serkenti az emésztést, és antioxidáns tulajdonságú. Az antioxidánsok azért nagyon fontosak, mivel felveszik a harcot a szabadgyökökkel, amelyek károsítják a szervezetet. Megvéd a megfázással és az influenzával szemben is, és erősíti az immunrendszert. A tea koffeintartalma minimális, ezért nem okoz álmatlanságot vagy nyugtalanságot. A bergamot olaj természetes fertőtlenítőszer, amely felveszi a harcot az enyhébb száj- és torokfertőzésekkel.

Rooibos tea: Enyhén vaníliás és karamellás ízű, és vitaminokat tartalmaz, amelyek többek között segítik a bőrünk fiatalságának megőrzését, gyulladáscsökkentő hatással bírnak és segítenek megóvni a különböző betegségekkel szemben.
A magas antioxidáns tartalomnak köszönhetően segít megőrizni a szív-és érrendszerünk egészségét. Megfelelő szinten tartja a koleszterinszintünket, és csökkenti a magas vérnyomást is.
A teában olyan ásványi anyagok is találhatók, mint a mangán, kalcium vagy a fluorid, ennek köszönhetően rendszeres fogyasztása segíthet megőrizni csontjaink erősségét és megelőzhető vele olyan betegségek kialakulása, mint például a csontritkulás. Rendszeres fogyasztásával csökkenthetjük a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Azonban a tea nem csak a megelőzésében, de a már meglévő cukorbetegség esetén is segíthet csökkenteni a vércukorszintet. Természetesen a rooibos tea nem tudja megszüntetni a cukorbetegséget, de segíthet az inzulinrezisztencia csökkentésében és a különböző tünetek enyhítésében.

Csipkebogyó:Nagy mennyiségben tartalmaz C- és E -vitamint, antioxidánsokban gazdag, erősíti az immunrendszert, küzd a megfázás és az influenza tüneteivel, védi a szív egészségét, csökkentheti a fájdalmat és a gyulladást. A csipkebogyó tea magas gyulladáscsökkentő hatású vegyületeket tartalmaz.

Hibiszkuszvirág: A hibiszkusz kiválóan alkalmas méregtelenítésre, magas vérnyomás és légúti fertőzések ellen. Ha csak csipkebogyóból szeretnénk teát főzni, akkor ahhoz is nagyon hasznos, kicsit savanykás és szép színe lesz tőle a teának.

Bodzavirág: Erős vízhajtó, heveny vesegyulladásra, általános ödémásodásra ajánlják. És persze finom, illatos.

Levendulavirág: Teája idegnyugtató, görcsoldó hatású, de ismert fejfájás-csillapító, antibakteriális, gyulladást csökkentő hatása van és fertőtlenítő hatása is. Az immunrendszert erősíti, élénkíti. A levendulavirágokat gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére. Régóta használják rovarcsípések esetén is.

Mentalevelek: Számos jótékony hatása között szerepel, hogy görcsoldó, antibakteriális, segíti az emésztést, gyorsítja az anyagcserét, enyhíti a fejfájást és az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteit, javítja az alvás minőségét, sőt még stresszoldó is.

Citromfűlevelek: Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, ideges eredetű szívpanaszokra használják. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túltermelésből adódó idegességet.

Gyömbér: Kitűnően használható gyomorbántalmakra, hányingerre, emésztési problémákra. Rendszeres fogyasztása védelmet nyújt a gyomorfekély ellen. Csodaszer a megfázás, influenza ellen, erősíti az immunrendszert, mérsékli a lázat, és szerepet játszik az influenza vírusok elpusztításában. A gyömbér rendszeres fogyasztása esetén csökken az érszűkület kockázata, valamint az agyvérzésre és a trombózisra való hajlam. Régóta használják koleszterinszint csökkentésre, magas vérnyomás csökkentésére, vérrög képződés megelőzésére is, mivel hatásos növényi véralvadásgátló van benne.

Narancshéj: Nemcsak a húsa, hanem a narancs héja is nagyon egészséges. Kutatások kimutatták például, hogy a benne lévő flavonoidok segítenek meggátolni a rákos sejtek növekedését, produkálódását és terjedését.

Borókabogyó: A boróka nagyon jó emésztési gondokra, gazdag antioxidánsokban, erősítik az immunrendszert és meggátolják a rák kialakulását is. A borókabogyó erős antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Kimossa a felesleges méreganyagokat a szervezetből és védi a veséket, mivel természetes vizelethajtó szer. A borókabogyó gyulladásgátló hatású, ezért kiválóan kezelhetőek vele a húgyúti fertőzések. Kezelhető vele a reumás fájdalom és az ízületi gyulladás.

Fahéj: Mivel a fahéjkéregnek antimikrobiális tulajdonságai vannak, segít megállítani a káros baktériumok és gombák elszaporodását, amelyek a gombás fertőzésekért és a különböző gyulladásokért felelősek. Javítja a memóriát, lassítja a szellemi öregedést. Javítja a keringést és segíthet a vértisztításban. Kiválóan lehet kezelni vele a reumás megbetegedéseket, hiszen így csökkenthetők bizonyos gyulladások. A fahéj pozitív eredményeket mutat a rák megelőzésében és kezelésében egyaránt. Hatását úgy éri el, hogy a rákos sejtek növekedését és a véredények képződését képes csökkenteni a daganatokban, továbbá képes elpusztítani a rákos sejteket.

Aszalt alma: Rostanyaga, a pektin sokféle jótékony hatást gyakorol az emberi szervezetre: rendezi a székletet, kedvezően hat a bélflórára, csökkenti a vér koleszterinszintjét, magas káliumszintje a magas vérnyomásúaknak segíthet. Az almahéj rengeteg antioxidánst tartalmaz, amelyek a szárított gyümölcsben is megmaradnak. Egy másik fontos tulajdonsága, hogy más szárított gyümölcsökkel ellentétben az alma megőrzi a fontos C-vitamint. Ez tagadhatatlan előny.
 

A keverékem összetevői: csipkebogyó, gyömbér, earl gray tea, borókabogyó...

....mentalevelek, szárított alma, bodzavirág, levendulavirág....

...szárított narancshéj, citromfűlevelek, hibiszkuszvirág, fahéj, rooibos tea...

...és mindezek összekeverve



10 megjegyzés:

  1. Nagyon ügyesen összeállítottad a teakeveréket. Én ritkán iszom, de most egészen elcsodálkoztam, hogy mennyi mindenre jók, nemcsak frissítők. Jó, hogy leírtad.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszi szépen Ani! Mi mindennap iszunk teák, általában szoba hőmérsékletűn, nyáron pedig hűtőbe téve. Én is csodálkoztam, hogy ennyi jótékony hatásuk van az összetevőimnek, párról tudtam, de nem mindet.

      Törlés
  2. Sok finomság összekeverve csakis jó lehet! Napi folyadék bevitelem nekem is nagyobb részt tea, ez filteres és gyógynövényből készített !

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm szépen Éva, finom a keverékem, legalábbis nekünk ízlik, nagyon szeretjük. De még így is biztos kevesebbet iszunk, mint amennyit kellene, mert 3 litert biztos nem iszunk meg naponta 😊.

      Törlés
  3. Még a tea készítést is olyan művészi szintre emelted, hogy tátva maradt a szám. Biztos nem csak finom, de a sok fűszertől illatos is. Megfogtál vele.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm Nea a kedves soraidat! Nagyon finom, és az illata is kellemes illatos.

      Törlés
  4. Jó ötleteket adtál, én max 2-3 félét kevertem össze eddig, pedig biztos zamatosabb, ha több íz érződik benne. Ki fogom próbálni . Egy dologgal vagyok bizalmatlan, nem tudom miért, de a narancs héját én már nagyon régóta eldobom. Mindig arra gondolok, hogy össze-vissza kezelik és akkor én meg azt kifőzöm...Lehet, hogy kár kidobni, de akkor le kellene győznöm az ellenérzésemet....

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm szépen Mari! A citrus héjakat biztos kezelik, különben lehet hogy nem bírnák ki, míg ide érnek. Meg szoktam mosni, meg a citromokat is, mielőtt lereszelem, bár gondolom ez nem sokat használ. De talán mindjárt nem lesz bajunk tőle, hisz annyi minden más is árthat, amiről nem tudunk, és megesszük....

      Törlés
  5. Nagyon finom lehet a teád ezzel a sok fűszeres ízzel. Én is minden nap főzök gyümölcsteát, de eddig csak a filterrel készült. Köszönöm a teakeveréked ötletét, nálam is megtalálhatók....

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm Éva, kell is sokat inni, és a tea szerintem nagyon jó!

      Törlés