2024. július 29., hétfő

Svéd uborkasaláta - vagy mégsem svéd? 😂






Ezt az elnevezést bevallom én nem ismertem, most Évától tudtam meg, másnap miután elkészítettem az enyémet, megláttam az övét 😄.

Én már régóta így készítem az uborkasalátát. Mostanában nem is szoktam meghámozni, és mellé a szép fehér, gyengébb hagymaízű, felszeletelt gyöngyhagymából szoktam hozzátenni.

Nemrég Apukámtól kaptunk a kertben termett, szép uborkáiból és gyöngyhagymáiból, amit akkor frissen nem is tudtunk volna mindet elfogyasztani, ezért gondoltam, hogy "befőzöm", jó lesz szűkösebb napokra.

Az uborkasalátához a felöntőlevet is családi recept szerint szoktam elkészíteni, most is azzal csináltam, csak több ecettel és cukorral.

De lehet, hogy az enyém nem is svéd uborkasaláta, mert ahogy kíváncsiságból néztem a neten is a többi receptet, mindenhol sokkal több cukrot és ecetet írnak hozzá, mint amennyit én tettem bele. Lehet hogy ettől svéd a neve, hogy édesebb, vagy a hagymától? Nem tudom....

Ezzel az elkészítési módszerrel fogyaszthatjuk frissen is, és eltehetjük őszi, téli napokra is. Kibontás után, tálaláskor még megszórhatjuk zúzott fokhagymával, őrölt borssal és pirospaprikával is.

Aztán kíváncsiságból most az egyik kis üveget már ki is nyitottam, teszteltem. Nagyon finom volt, ropogós. Őszig biztos teszek majd még el, jó lesz télen kinyitni....

Hozzávalók, a zöldségek: uborka, gyöngyhagyma, 
a felöntőléhez az arányok, a friss uborkasalátához: 2 dl vízhez 4 kiskanál 10%-os ecet, 4 kiskanál cukor, 1 kiskanál só, 
a felöntőléhez az arányok, az eltevésre szánt uborkasalátához: 4 dl vízhez 1,5 dl 10%-os ecet, 8-10 dkg cukor (vagy ízlés szerint), 2 púpozott kiskanál só, 1 harmad mokkáskanál borkén, 
a tetejére: késhegynyi szalicil .

Elkészítése: 
Az uborkákat megmostam, majd hámozatlanul vékonyra felszeleteltem. A gyöngyhagymákat is felszeleteltem, és kisebb üvegekbe raktam. 
Elkészítettem a felöntőlét. A borkén kivételével a többi hozzávalót felforraltam, majd a végén belekevertem a borként is, egyet hagytam forrni, majd hagytam hűlni. Már nem forrón, de még kicsit meleg hőmérsékletűen ráöntöttem az uborkára, tetejére késhegynyi szalicilt tettem, és száraz dunsztban hagytam teljesen kihűlni.






2024. július 24., szerda

Befőzés és a nyári kert Mözsön





Az elmúlt több mint egy hetet otthon Édesapámnál töltöttem. A kánikulai napok gyorsan teltek 🌞, minden napra jutott egy kis házimunka, befőzés - főleg a kertből -, és persze pihenés is, amennyire a nagy forróság engedte. Kirándulás sajnos most elmaradt - csak Tolnán voltam, régi barátnőmet felkeresni, akitől finom almát kaptam, amiből ez az alábbi befőtt készült. 
Ebben a nagy melegben a többi napon inkább otthon hűsöltünk, még a Gemenci erdők sem adtak volna elég árnyat.....

Sok finomságot ettünk, ittunk, fagyiztunk 😋...  és természetesen sokat fényképeztünk a kertben, és a virágok körül.
 
A befőttek után "néhány" képet válogattam a virágos kertből, melyek két nyári hazautazás alkalmából készültek....
 


A befőttek....

Alma- és görögdinnyebefőtt.
Az almabefőtthöz
az almákat úgy főzzük meg, mint egy almakompótot,
cukorral, citromlével, egész fahéjjal és szegfűszeggel.
Majd a forró kompótot üvegekbe töltjük, tetejére késhegyi szalicilt teszünk,
és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
A görögdinnyebefőtthöz
a dinnye héján vastagabb piros gyümölcshúst hagyunk,
sötétzöld héját lehámozzuk, és feldaraboljuk. A továbbiakban úgy járunk el,
mint itt alább a szilvabefőttnél, csak annyi különbséggel, hogy üvegenként
egy evőkanállal több cukrot adunk hozzá, és egy-két perccel tovább
hagyjuk dunsztolni.

Szilvabefőtt és szilvalekvár. A lekvár receptje itt olvasható

A szilvabefőtt: Egy 8 dl-es üvegbe tesszük a kimagozott gyümölcsöt, rá 5 evőkanál (vagy ízlés szerinti) cukrot szórunk és üvegenként egy fél zacskó vaníliás cukrot is adunk hozzá. Azonnal felöntjük hideg vízzel, tetejére késhegynyi szalicilt teszünk, és jól lezárjuk.
Egy nagyobb fazékba tesszük az üvegeket, melynek alját egy ujjnyi újságpapírral béleljük ki, hogy az üvegek ne érjenek le közvetlenül a fazék aljára. Felöntjük annyi vízzel, hogy a csavaros tető alatt kb. két ujjnyi legyen csak szabadon, és kidunsztoljuk. Forrás után már csak egész kis lángon dunsztoljuk, épp hogy gyöngyözzön a víz, kb. 10 percig. A vízben hagyjuk kihűlni az üvegeket, és csak másnap tesszük őket végleges helyükre.

Sárgadinnyelekvár, a receptje itt olvasható

És az egyik dinnye még a kertben, a tövön

Savanyú uborka télire, a receptje itt olvasható



A napsütéses virágos kert....

Apukám a kaktuszaival, az üvegház előtt...

....és benne a kaktuszok....










Zefírvirág

Léggömbvirág

Vasvirág - Zinnia....



Sásliliomok....




A kis medence, tavirózsával....

...és velem

Kinyílt az első tavirózsa 😊 - ezt és az alatta levő kettőt még Apukám fotózta....


...én már csak egy napig láttam a másodikat nyílni, aztán levirágoztak, sajnos....




Ez is egy agavé fajta

Ágasfa

Hajnalka

Hibiszkusz....


Négylevelű madársóska...


Szeretek itt hűsölni a nagy fenyő árnyékában, a pálmák és a babérfa társaságában

Bilbergia




Rózsás ernyősliliom.....


Amerikai alkörmös vagy amerikai karmazsinbogyó


Gránátalmafa....


Érett fügék, ezekből is készült többféle finomság. Ezeket most nem fotóztam, de a blogomon megtalálhatók, régebbi bejegyzéseimben, a lekvár, bor, aszalt füge.....