Kínálhatjuk frissen, azonnal.... |
Sokféle csatnit főztem már - szerepelnek is a blogomon -, mióta nálunk is honos lett ez a finom, "fűszeres is - sós is - édeskés is - savanykás is - erős is" szósz. Ennek a sült paradicsomos változatnak a receptjét Aninál láttam meg a napokban, és gyorsan el is készítettem, mert nagyon megtetszett.
Kicsit változtattam rajta, a szokásos indiai csatni fűszerkeverékemmel ízesítettem, több zöldpaprikát tettem bele, cukrot viszont nem. Nézzétek meg Aniét is, és az enyémet is, és ha szeretitek a pikáns szószokat, készítsétek el valamelyiket, vagy ízlésetek szerint egy harmadik változatot.... 😋
...vagy eltehetjük üvegekben, télire... |
Hozzávalók nálam: 60 dkg lukullusz paradicsom, 40 dkg alma, 15 dkg hagyma (ebből fele lila-, a másik fele vöröshagyma), 1-1 közepes nagyságú piros és zöld kaliforniai paprika, esetleg ízlés szerint erős paprika is, 2 gerezd fokhagyma, friss gyömbér vagy egy csapott mokkáskanálnyi őrölt, 1 mokkáskanálnyi mozsárban kicsit összetört Panch Puran indiai fűszerkeverék (Az elnevezése szó szerint Öt-fűszert jelent, az enyém tartalmaz: édes köményt, római köményt, mustármagot, görögszénát, és fekete hagymamagot. Ha nincs, akkor édes köményből, római köményből és mustármagból készíthetünk keveréket, nagyon finom, pikáns "indiaias" ízt ad.), só, őrölt bors, 10-15 ml 10 %-os ecet (borecet kellett volna bele, de nekem nem volt otthon, így egy kevés sima ecetet tettem bele), folyékony édesítőszer vagy cukor, ízlés szerint,
tetejére: késhegynyi szalicil.
tetejére: késhegynyi szalicil.
Elkészítése:
A paradicsomot megmostam, kettévágtam, és egy tepsiben megsütöttem, majd mikor elkészült és kicsit lehűlt, lehúztam róla a héját és a fél darabokat még ketté vágtam.
Az almát meghámoztam, és kisebb-nagyobb kockákra vágtam, mert szeretjük ha kicsit darabos marad.
Két nagyobb hagymát - egy lilát és egy vöröshagymát - feldaraboltam, a paprikákat is kis kockákra vágtam, a fokhagymát apróra, majd a sóval és a fűszerekkel az ecet kivételével mindent egy nagyobb lábasba tettem.
Kislángon, állandó keverés közben kb, 40-45 percig főztem. Nekem még kis vizet is kellett tennem hozzá, hogy ne süljön le.
Mikor elkészült beleöntöttem az ecetet, és csak kevés folyékony édesítőszert adtam hozzá, mivel az alma elég édes volt. Mindig kóstolgassuk meg, hogy melyikből mennyi kell bele, soha ne az egészet öntsük bele egyszerre.
Mikor elkészült beleöntöttem az ecetet, és csak kevés folyékony édesítőszert adtam hozzá, mivel az alma elég édes volt. Mindig kóstolgassuk meg, hogy melyikből mennyi kell bele, soha ne az egészet öntsük bele egyszerre.
Mikor elkészült kis üvegekbe töltöttem, tetejére késhegynyi szalicilt szórtam, és száraz dunsztban hagytam kihűlni.
Sokáig eláll - persze ha addig nem esszük meg -, nekem maradt meg már két éves csatnim is, és teljesen olyan volt, mintha friss lenne.
De fogyasztjuk azonnal is, kiváló sült és töltött húsokhoz húsokhoz.
A nyers paradicsomok a tepsiben |
Sütés után |
A lábosban a meghámozott sült paradicsomok, körülötte a többi hozzávaló |
Főzésre készen, megszórva a fűszerekkel |
Főzés közben, a szép színes csatni |