2013. december 30., hétfő

Bonbonok házilag - vérnarancsos, marcipános, mogyorós-csokoládé krémes és rumos-meggyes


Ezekkel a bonbonokkal szeretnék mindenkinek vidám Szilvesztert, és szerencsében, egészségben bővelkedő Új Esztendőt kívánni!

Boldog 2014-es évet mindenkinek!

Négyféle töltött bonbont és sztracsatellás fehércsokis változatokat készítettem. Kétféle szilikonos formában és kétféle régebbi bonbonos tálcában készültek. Ezek voltak életem első házi bonbonjai, ehhez képest meg voltam elégedve velük, és belőlük jó néhány kis csomagot is készítettem ajándékba.

A bonbonok közelről


A kettévágott bonbonok. 
Elöl a kettévágott szív vérnarancs ízesítésű marcipánkrémmel van töltve, tőle jobbra kandírozott narancsos-marcipános krém a töltelék. A bal oldali fehércsokis bonbon - tetején barna csokipöttyel - mogyorós-csokis krémmel töltött, a jobb oldali fehércsokis bonbon tölteléke rumos meggy és meggyzselé.


A kandírozott narancsos-marcipános bonbonok hozzávalói és készítésük menete:

Hozzávalók: tejcsoki és/vagy étcsoki, marcipánmassza, kevéske narancsszörp, kandírozott narancs vagy narancsbefőtt.

Elkészítése:
Az olvasztott csokival vékonyan kikentem a forma oldalát, és hagytam megszilárdulni. A marcipánt kicsit felhígítottam kevés szörppel, hogy krémesebb állagú legyen, és belekevertem az apró darabokra vágott narancsot. Ezzel a krémmel töltöttem meg a kis bonbonos formákat, majd tetejüket csokival lezártam. Csak akkor pattintottam ki belőle, amikor már jól lehűlt és megszilárdult.

A forma vékonyan kikenve csokival

Megtöltve a narancsos marcipános krémmel


A mogyorós-csokoládés töltelékű bonbonok hozzávalói és készítésük menete:

Hozzávalók: tejcsoki és fehércsoki a külső réteghez, kicsi fehér- és étcsoki pasztillák, ízlés szerint darált bokormogyoró, cukor és olvasztott csoki keveréke a töltelékhez.

Elkészítése:
Ezt egy régi bonbonos műanyag tálcába töltöttem. A mélyedések aljába - ami majd a bonbon teteje lett - egy-egy kis csokipasztillát tettem, majd körben kikentem az olvasztott csokival. Amikor kicsit megdermedt megtöltöttem a mogyorós csokis töltelékkel, és mindegyik tetejét tejcsokival zártam le. Kellő hűtés után ebből is könnyen kipattantak a bonbonok.



A vérnarancs ízesítésű marcipánkrémes szívek hozzávalói és készítésük menete:

Hozzávalók: tejcsoki vagy étcsoki, fehércsoki, marcipánmassza, vérnarancs aroma.

Elkészítése:
A formát ez esetben is vékonyan kikentem az olvasztott csokival, felét fehérrel, másik felét barna csokival. A marcipánmasszába pár csepp vérnarancs aromát kevertem, amitől szép színe is lett. Szintén narancsszörppel hígítottam, hogy krémes állagú legyen. Megtöltöttem a formákat, majd mindegyiket saját színű csokival lezártam, és hűtés után kipattintottam belőle a bonbonokat.

A hátsó két sor már megtöltve


A rumos meggyes bonbonok hozzávalói és készítésük menete:

Hozzávalók: étcsoki, fehércsoki, rumos meggybefőtt és leve, zselatin.

Elkészítése:
Ehhez szintén egy régi készen vásárolt desszert tálcáját használtam fel. A formákat vékonyan kikentem csokival és mindegyikbe egy szem meggyet tettem. Ehhez a mennyiséghez kb. 1,25 dl meggybefőtt levet elkevertem 2 kiskanál zselatinnal, felfőztem, majd hagytam langyosra kihűlni. Szerencsére még folyós maradt. Rátöltöttem a meggyekre, majd hűtőbe tettem. Mikor megdermedt a zselé, lezártam egy csokiréteggel. Jól lehűtöttem, majd kipattintottam belőle a bonbonokat.

A meggyszemek a csokival kikent formában

Megtöltve a zselével


A fehércsokis változatok, melyek a fenti képeken nem szerepelnek:

A sztracsatellás fehércsokis bonbonok, töltelék nélküliek

Hozzávalók: cukorkadrazsék az aljára, fehércsoki és ételfesték keveréke némelyek aljára, sztracsatellás fehér Boci csoki a "töltelékhez", és tejcsoki a lezáráshoz.

Elkészítése:
A formák alját megszórtam a cukorkákkal. Egy részükbe színezett fehércsokiból egy vékony réteget töltöttem. Ehhez kék és sárga festéket használtam, ezekből kerekedett ez az érdekes szín. Ezután megtöltöttem az olvasztott sztracsatellás csokival, majd lezártam a tejcsokival. Hűtőben hagytam teljesen megszilárdulni.

A forma alján cukorka drazsék és vékony, zöldre színezett fehércsoki réteg...

...amit sztracsatellás fehér Boci csokival töltöttem meg, tetejét
pedig tejcsokival zártam le

A szívformák aljába színes cukorkadrazsét szórtam, majd félig csokival
töltöttem meg, és mindegyikbe két szem aszalt áfonya is került.


Végezetül egy vidám versike újévre, és a kis bonbonos csomag, amilyeneket ajándékoztam még karácsonykor:

Fecske Csaba: Újévi köszöntő 

Itt van már az új esztendő 
Gazdag padlás, teli bendő 
Kövér malac, pulyka, lúd 
Hosszú kolbászt, kurta bút. 
A kamrában száz zsák búza 
Láb a csizmát el ne nyúzza 
Teli legyen a fazék 
 Jusson nekem maradék. 
Tojjék szaporán a tyúkjuk 
Hogy a rántottát megunjuk 
Sajtjuk legyen nagy, kerek 
Hízzanak az egerek. 





2013. december 27., péntek

Karácsonyi keksz




Áfonyás-fehércsokis kekszet már az ősszel sütöttem, most karácsony előtt egy kicsit "továbbfejlesztettem", téliesebb változattá.....

Hozzávalók: 20 dkg margarin, 28 dkg cukor, 2 tojás, 25 dkg liszt, 10 dkg aszalt vörös áfonya, pár darab aszalt szilva, kandírozott füge és eper, 5 dkg fehér csoki, 1 mokkáskanál keserű kakaópor, a fűszerekből kb. 1 púpozott kiskanál fahéj, gyenge fél-fél mokkáskanál őrölt szegfűszeg és ánizs (vagy ízlés szerinti mennyiségek), 1 mokkáskanál szódabikarbóna.

Elkészítése:
A margarint a cukorral és a tojással kikeverjük. Az apróra tördelt csokit, a feldarabolt szilvát, fügét, epret, valamint az összes többi hozzávalót elkeverjük a lisztben,  majd a tojásos részbe forgatjuk.
Sütőpapírral bélelt tepsibe kanállal halmokat rakunk. Fontos hogy hagyjuk közöttük sok helyet, mert terülni fognak. Előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt készre sülnek.
Fémdobozban tartva sokáig tárolható, ha addig el nem fogy.



2013. december 20., péntek

Mézeskalács házikó


Minden kedves olvasómnak és látogatómnak boldog, békés ünnepeket kívánok, ezzel a lányom által készített mézeskalács házikóval!


Hozzávalók a tésztához: 70 dkg liszt, 20 dkg méz, 5 dkg vaj, 3 egész tojás, 10 dkg cukor, 3 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék, 2 dkg szalakáli,
az oldalak összeragasztásához és a díszítéshez:1 tojásfehérje,  porcukor, macskanyelv, csokoládé pasztilla, esetleg egyéb cukorka drazsék....

A hozzávalókat összegyúrjuk, egy napot pihentetjük. Ekkor 3-4 mm vastagra kisodorjuk, "kiszabjuk" a ház falait (a hossza kb. 20 cm), tetőjét, egy alaplapot, amire majd a házikót helyezzük, és a fenyőnek szánt csillagokat. Ehhez kb. 8 db egyre kisebb csillagot szaggatunk ki. Előmelegített sütőben megsütjük, hagyjuk kihűlni, majd felvert tojásfehérjéből és porcukorból sűrű mázat készítünk, és "összeragasztjuk" vele a lapokat. A fenyőnek szánt csillagokat még melegen hurkapálcikára tűzzük, és ezt is megkenjük a cukros mázzal. Szintén a mázzal erősítjük a falakhoz a kidíszítésre szánt csokoládét vagy cukorkákat, végül meghintjük porcukorral.




Végül még egy kép, a ház elemeiről:




2013. december 18., szerda

Mandarinos narancsszörp




Karácsonyra készítettem ezt a szörpöt, fahéjjal, csillagánizzsal és szegfűszeggel, teljesen saját ötletből. Érződik rajta a mandarin és a fűszerek íze is, a vérnarancs aromától pedig szebb színe lett, és még zamatosabb is. Finom üdítőital, hígíthatjuk szódával vagy ásványvízzel.

Hozzávalók, amennyiből most készítettem: 1,5 kg narancs, kb. 80-90 dkg mandarin, 1,5 liter víz, 1,5 kg cukor, pár szem szegfűszeg, 1 csillagánizs, két darabka fahéj, 1 citrom leve és reszelt héja, 1 mokkáskanál borkősav, esetleg 1-2 kiskanál vérnarancs aroma és 1-2 mokkáskanál citromsav,
tetejére: szalicil.

Elkészítése:
A narancsot meghámoztam, feldaraboltam, hozzáadtam a fűszereket, a citromlevét és reszelt héját, felöntöttem a vízzel, és 4-5 órát hideg helyen állni hagytam. Ezután megfőztem, leszűrtem, a narancsot apró lyukú szitán átpasszíroztam, és hozzáöntöttem a kifacsart mandarinok levét. Hozzákevertem a cukrot, forrásig főztem, elkevertem benne az aromát, a borkősavat és mivel nem találtam elég savanykásnak, adtam hozzá még citromsavat is. Rövid ideig főztem még, majd forrón üvegekbe töltöttem és késhegynyi szalicilt szórtam a tetejére. Száraz dunsztban hagytam kihűlni.

A beáztatott narancs a fűszerekkel



2013. december 16., hétfő

Kókuszos szaloncukrok


Kétféle kókuszos szaloncukrot is készítettem a közelmúltban, tejszínest és babapiskótást - egyik finomabb volt mint a másik -, és már el is fogyott mindegyik, igaz próbaképpen nem is készítettem nagy mennyiségeket......
Mindkettőt az interneten találtam, és mindkettő némi változtatással készült az eredeti recepthez képest.


A tejszínes-kókuszos szaloncukrok

Nagyon finomak lettek, majdnem olyan az ízük, mint a Bounty szeletnek

A szaloncukrok csomagolás nélkül, közelebbről

Ezüstpapírba csomagolva nagyon ünnepélyesek voltak

Hozzávalók a saját változatomhoz: 5 dkg kókuszreszelék, 4 dkg cukor (vagy ízlés szerint),  1 csomag vaníliás cukor, 125 ml tejszín, esetleg 2 csapott kiskanál étkezési keményítő,
a bevonásához: 10 dkg tejcsokoládé, kevés vaj vagy étolaj.

Elkészítése:
Nagyon egyszerű az elkészítése. A tejszínben elkevertem a cukrokat és a kókuszreszeléket, majd kis lángon sűrűre főztem. Mivel nem találtam elég sűrűnek - lehet hogy a tejszínem volt hígabb egy kicsit -, így egy kevés keményítővel sűrítettem. De úgy gondolom ez semmiképp nem árthat neki, csak az állaga lesz jobb tőle, és könnyebben formázhatóvá válik a massza.
Amikor langyosra kihűlt, szaloncukrokat formáztam belőle. Csupán 17 db lett belőle. Kb. 2 órára mélyhűtőbe tettem, majd a gőz fölött felolvasztott és pár csepp étolajjal elkevert csokiban megmártottam őket. Rácson hagytam megszáradni (de alufólián is ugyanúgy megszáradnak, és könnyen le is jönnek róla), majd selyempapírba és ezüst alufóliába csomagoltam.
Felhasználásig, illetve fogyasztásig célszerű hűtőben tárolni, így finom ropogós marad a csokiréteg rajta.

A tejszínes szaloncukrok eredeti receptjét itt találtam.

A megformázott szaloncukrok

Már csokoládéba mártva, száradásra várva


A babapiskótás-kókuszos szaloncukrok 

Ezekhez aranybarna csomagolópapírt választottam

Közelebbről, csomagolás nélkül



Hozzávalók: 6 db babapiskóta, kb. 5 dkg cukor (vagy ízlés szerint), 1 csomag vaníliás cukor, 5-6 dkg kókuszreszelék, 1 púpozott evőkanál vaj, 2 evőkanál fehér rum,
a bevonáshoz: 15-20 dkg csokoládé, kevés vaj vagy étolaj.

A babapiskótát húsklopfolóval apró morzsára törtem, majd a többi hozzávalóval összegyúrtam. Ha nem akar összeállni adhatunk hozzá egy kis tejet vagy vizet, esetleg még rumot. Szaloncukrokat formáztam belőle, és ezt is mélyhűtőbe tettem, kb 1 órára, mert így hidegen könnyebben lehet a csokiba forgatni. A csokoládét szintén gőz fölött felolvasztottam, hozzákevertem kevés olajat, és megmártottam benne a szaloncukrokat. Rácson hagytam száradni, majd becsomagoltam őket. Ebből 35 db lett.

A babapiskótás szaloncukrok eredeti receptjét itt találtam.

A megformázott szaloncukrok

Csokoládéval bevonva



2013. december 14., szombat

Káposztás stangli



Az alapötlet innen származik, itt találtam rá a receptre, pogácsák formájában. Az arányokon kicsit változtatva stanglikat sütöttem belőle. Azért készültek stanglik, mivel ez hajtogatott tészta, és a pogácsák kiszaggatásakor megmaradó darabokat nem akartam még egyszer összegyúrni, Így ezt csak össze kellett darabolni. Finom sör- vagy borkorcsolya.

Hozzávalók a saját változatomhoz, a tésztához: 30 dkg liszt, 1 tojás, 10 dkg vaj vagy margarin, só, 2,5 dkg élesztő, 1 dl tej, 1 kiskanál cukor,
a töltelékhez: egy közepes káposzta, kb 60 dkg-os, amiből lereszelés után kb. 40 dkg maradt, 1-2 kanál olaj, 1 dl fehérbor, só, bors, 1-2 kiskanál cukor,
a tetejére: 1 tojás, köménymag.

Elkészítése:
A káposztát lereszeltem, sóztam, állni hagytam, majd az olajon kicsit megpirítottam a cukrot, és hozzáadtam a kinyomkodott káposztát. Borsoztam, és a bort hozzáöntve készre pároltam.
Az élesztőt a tejjel, cukorral felfuttattam, aztán a sóval elkevert liszttel, margarinnal és tojással bedagasztottam. Hosszában háromrét és keresztben kétrét hajtogattam, kelesztettem, majd újra kisodortam. Rákentem a káposztás tölteléket, újra hajtogattam és kelesztettem. Ekkor kb. másfél-kétujjnyi vastagra kisodortam, tetejét megkentem tojással, megszórtam köménymaggal, összedaraboltam, és előmelegített sütőben megsütöttem.

A káposztához hozzáadjuk a fehérbort

A kisodort tésztára rákenjük a káposztás tölteléket

A megkelt tészta

Az összedarabolás

A stanglik a tepsiben



2013. december 11., szerda

Birsalmasajt színesen


Akár karácsonyra gasztroajándéknak is készíthetjük még

Felszeletelve, közelebbről

Nemrég kaptam ajándékba színes birsalmasajtot. Innen jött az ötlet, hogy én is megpróbálkozhatnék vele. Még volt néhány szép birsalmám, amiből azt a sajtot készítettem.

Hozzávalók: birsalma, cukor, citromlé, ételfesték.

Elkészítése:
A birsalmákat megmostam, feldaraboltam, magházát és héját rajta hagytam. Annyi vízben, hogy ellepje, puhára főztem. Amikor megfőtt lecsepegtettem, a főzőlevét eltettem, magházát eltávolítottam, és héjával együtt ledaráltam.
Az így kapott pépet lemértem, kilogrammonként 70 dkg cukrot és 1,5 dl főzőlét adtam hozzá. Fél citrom levével lassú tűzön folyamatosan kevergetve sűrűre főztem. Amikor már jó sűrű lett, háromfelé osztottam. Egyikhez pár csepp piros, a másikhoz zöld ételfestéket kevertem, a harmadik részt hagytam eredeti színében. Fóliával bélelt formába öntöttem. Másnap kiborítottam a formából és a levegőn hagytam szikkadni. Pár nap múlva felszeleteltem és fóliába csomagoltam.
Finom csemege, de sütemények, desszertek díszítésére is kiválóan alkalmas, és így színesen még mutatósabb is.

Formába öntve



2013. december 10., kedd

Tonhal rántva, lenmagos bundában



Nagyon egyszerű elkészíteni, szinte nincs is receptje

Hozzávalók: tonhalszeletek, só, citromlé, liszt, tojás, zsemlemorzsa, lenmag és szezámmag.

Elkészítése:
A halat sóztam, bedörzsöltem citromlével, majd állni hagytam. Ezután bepaníroztam, lisztbe, tojásba és a magokkal elkevert zsemlemorzsába. Bő olajban kisütöttem.
Köretnek zelleres krumplisalátát készítettem hozzá.

A bepanírozott halszeletek



2013. december 9., hétfő

Zelleres-majonézes krumplisaláta



Tálalható hidegtálakhoz, halak mellé, vagy bármi máshoz, amihez egyébként majonézes krumplit vagy franciasalátát ennénk, de önmagában is finom...

Hozzávalók mennyiség nélkül: zellergumó, krumpli, tejföl, majonéz, só, bors, mustár, kevés porcukor.

Elkészítése:
A krumplit kis kockákra vágtam és sós vízben puhára főztem. Mikor készre főtt leszűrtem, és a főzővizébe dobtam a vékony csíkokra vágott zellert. Egy-két percig hagytam a forró vízben (csak hogy ne legyen annyira nyers és kemény), ezt is leszűrtem, és a többi hozzávalóból készített tartármártásba kevertem.
Tálaláskor zellerlevéllel, paprika szelettel, csilipaprikával és két bors szemmel díszítettem, mókás kis arc lett belőle....



2013. december 6., péntek

Mézeskalács lapocskák


Ezt a szép új süteményes fémdobozt Édesapámtól kaptam a napokban.
 Ezek a lapocskák pont jól elférnek ebben a szögletes dobozban.

Megsütöttem az idei első adag mézesemet, amit karácsony előtt még követni fog egy következő sütés. Ilyen formájú mézeskalácsokat és hasonló díszítési módot - amit még egy kicsit tovább fejlesztettem, gazdagítva az aszalt gyümölcsökkel - egy Dr. Oetker könyvben láttam meg, de a tésztáját illetően maradtam a régi jól bevált Lajos Mari féle receptnél, amit már évek óta sütök, és a családban mindenkinek nagyon ízlik....

A mézeskalácsok közelebbről


Hozzávalók a tésztához: 25 dkg finomliszt, 25 dkg rozsliszt, 25 dkg cukor, 12,5 dkg méz, 12,5 dkg vaj, 2 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék, 2 egész tojás, 1 citrom, 1 kiskanál szódabikarbóna,
a díszítéshez: földimogyoró, bokormogyoró, mandula, cukrozott narancshéj, aszalt sárgabarack, mazsola, napraforgómag, tökmag, csokoládépasztilla (a kis gombszerű fehér és barna csokigömböcskék) - ezeket használtam most, de bármilyen más kandírozott gyümölcs vagy cukorkadrazsé is használható a díszítésére,
a tetejére: 1 tojás és egy kanál tejszín.

Elkészítése:
A mézet a vajjal felforrósítjuk. A cukrot kikeverjük a 2 tojással és 2-3 evőkanál citromlével, majd hozzáadjuk a kissé kihűlt mézes keveréket. Apránként hozzákeverjük a lisztet - melyben elkeverjük a szódabikarbónát -, a citrom reszelt héját és a fűszereket. Fakanállal jól átkeverjük. Sütés előtt egy egész éjszakát pihentetjük a hűtőszekrényben.
Ezután a hideg tésztát vékonyra kinyújtjuk, 4-5 cm széles és 8-9 cm hosszú lapocskákra vágjuk, megkenjük a tojás és a tejszín keverékével (ha nincs tejszín elég a tojás is, én most csak fehérje és tejszín keverékkel kentem meg), és kidíszítjük, melynek csak a fantáziánk szabhat határt. Díszítés után még egyszer lekenjük, ettől szép fényesek lesznek a magok is. Előmelegített sütőben kb. 6-7-8 percig sütjük. Még langyosan jól zárható fémdobozba tesszük, így sokáig eláll és puha marad.

A tepsiben sütés előtt.....

....és pár perc múlva kisülve