2026. május 29., péntek

Epres krémes - szülinapunkra





 
Már javában benne vagyunk az eperszezonban, többször ettünk frisset is, és poharas desszertet is készítettem már.

Most egy könnyed krémessel leptem meg magunkat - férjemmel mindketten májusi születésűek vagyunk, pár nap különbséggel. A franciakrémes mintájára készítettem, mert azt nagyon szeretjük.

Réges-rég a cukrászdák (legalábbis ahol én/mi találkoztunk vele) a franciakrémest úgy csinálták, hogy a tetején egy vékony réteg piskótalap volt, és rajta csokoládémáz. Ez nekünk sokkal jobban ízlett, mint a mostani édes cukormázas. Most azokat a régi ízeket próbáltam visszahozni, saját elgondolással, egy finom epres kombinációval 😋.

Bevallom, most ismét Gizi adta meg az ihletet, annyira megtetszett az ő epres krémese. Bár az enyém sok mindenben különbözik az övétől, és cukorbetegnek nem ajánlott. Nézzétek meg ezt is, azt is.....

Hozzávalók nálam, az alsó tésztához: egy 125 grammos bolti fagyasztott leveles tészta, 
az epres krémhez: 30 dkg friss eper, 2 kis doboz epres joghurt, 2 dl Hulala felvert habja, 1 tasak (15 grammos) háztartási zselatinpor, ízlés szerint porcukor, 
a tejszínhabos réteghez: 1 dl Hulala felvert habja, 
a felső piskótatésztához: 2 db kisebb tojás, 2-2 evőkanál cukor és liszt, 
a tetejére: 10 dkg csokoládé.

Elkészítése:
A fagyasztott leveles tésztát hagytam felmelegedni, majd vékonyra kisodortam, kicsit nagyobbra, mint a levehető oldalú formám, ami 24 x 24 cm-es. Előmelegített sütőben megsütöttem.
Ezután a piskótát is pár perc alatt megsütöttem, majd az oldalát körben pontos méretre körbevágtam.
A csokoládét gőz fölött  egy csapott kiskanál olajjal felmelegítettem, majd egyenletesen elkentem a piskótán, hűtőben hagytam kicsit dermedni, és éles késsel kockákra vágtam, vagyis csak annyira, hogy azért egy kicsit egyben maradjon még a tészta.
A 2 dl Hulalát felvertem, az epret botmixerrel pépesítettem, és az epres joghurttal, valamint ízlés szerinti cukorral elkevertem. A zselatint a tasak utasítása szerint megfőztem, és amikor már hűlni kezdett, óvatosan hozzákevertem az epres krémhez.
Ezután már kezdhettem összeállítani. Összeszereltem a formát, aljára tettem a leveles tésztát, ráöntöttem az epres krémet, rásimítottam az 1 dl Hulala felvert habját, végül a tetejére tettem a csokis piskótalapot.
Ezzel el is készült, már csak a hűtőben hagytam egy éjszakát pihenni, dermedni, és már jóízűen el is kezdhettünk belőle falatozni......

 





16 megjegyzés:

  1. Nagyon boldog születésnapot kívánok mindkettőtöknek! Pont az alkalomhoz illö ez a finom habos, krémes sütemény. Nem is olyan nehéz elkészíteni, a cukrászdák is megirigyelhetnék.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönjük szépen kedves Nea, mindkettőnk nevében! Nagyon finom volt, nagyon jól kiérződött benne a friss eper íze.

      Törlés
  2. Isten éltessen sokáig mindkettőtöket erőben egészségben! Nagyon finom krémest készítettél csodás a látványa is !

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszi szépen a kedves szavaidat Éva, mert az egészség a legfontosabb. És rég ettem ilyen könnyed, habos gyümölcsös sütit, nagyon jól esett.

      Törlés
  3. Boldog születésnapot kívánok Mindkettőtöknek! Gyönyörű lett a krémesed, igazi ünnepi sütemény. Nagyon örülök hogy tudtam ötletet adni, és köszönöm hogy megemlítettél, és belinkelted a receptemet. Szerinte a Te krémesed sokkal finomabb.... ha ehetném, már sütném is. Belinkelem a receptedet az én blogomba, mert olyan guszta, hogy biztosan lesz aki elkészíti.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm szépen Éva, nagyon kedves vagy, hogy belinkelted nálad az én sütimet! És köszönöm a nagyszerű ötletet, nagyon szeretem a blogodat, mindig várom az új finomságaidat!

      Törlés
    2. Katikám, természetes hogy belinkeltem a blogodat.... nagyon guszta a krémesed, és egy cukrászdában is megállná a helyét. Biztosan többen is elkészítik majd a recepted alapján.

      Törlés
  4. Csodásat alkottál megint. Gizinél is el voltam ragadtatva. Érdekes. Én nem emlékszem a csokis mázas francia krémesre, csak a karamellesre. Lehet, hogy nem mindenütt készítették úgy?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm Ani! Érdekes, én régről csak a csokis változatra emlékszem, alatta pedig a vékony piskótarétegre. Ezért csináltam most így, mert régen ezzel a módszerrel nekünk sokkal jobban ízlett a francia krémes, mint most az édes karamelles cukros máz. Amúgy a karamellt nagyon szeretem, csak nem ilyen édesen.... 😁

      Törlés
  5. Isten éltessen sokáig erőben egészségben Katalin drága! Nagyon mutatós a süti! Egészségetekre.

    VálaszTörlés
  6. Születésnapotok alkalmából (is) jó egészséget, gondtalan éveket, sok szép túra-lehetőséget és fotó-témát kívánok. A krémes gondolom finom lett, nem ettem még ilyent, de a csábító képek talán ösztönöznek arra hogy én is kipróbáljam....

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszi szépen Mari, a sok kedves szavadat, a jókívánságaidat!
      A krémes nagyon finom volt, részben saját kreáció volt, részben Gizitől az ötlet is segített, és a teteje a régi cukrászdai francia krémes mintájára készült.

      Törlés
  7. Kedves Katalin, mindkettőtöknek nagyon boldog szülinapot kívánok, jó egészséget nektek, a sütemény gyönyörű!
    Egy kis virágot is küldök, bár közel sem olyan csodás, mint az Apukád kertjében lévők
    🌺💐🌼🌼🥀🍁🍁🍂🌸🌸💐🌼🥀🌻

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Ági, nagyon szépen köszönjük! És köszönöm a sok szép virágot, egyik szebb mint a másik. Én is küldök egy kis édességet neked 🥰🎂🍰....

      Törlés