A salsa szósz egy latin-amerikai mártás-, vagy szószféle. Ezt kínálják a tortilla chips mellé mártogatni, de húsokhoz és töltelékként is használják.
Rengeteg ízben készítik, alapja általában nagyon kicsi darabkákra aprított zöldség, ezt a keveréket ízesítik sóval, borssal és más fűszerekkel. Kedvelt alkotóeleme a lime, ami egy picit pikánssá teszi az ízeket.
Rengeteg ízben készítik, alapja általában nagyon kicsi darabkákra aprított zöldség, ezt a keveréket ízesítik sóval, borssal és más fűszerekkel. Kedvelt alkotóeleme a lime, ami egy picit pikánssá teszi az ízeket.
A salsa lehet nyers, vagy főzött, attól függően, hogy milyen ízvilágot és állagot szeretnénk. A
nyers, főzés nélküli salsa friss, élénk ízeket kínál, amely ideális
nyári fogásokhoz, míg a főzött változatok mélyebb, lágyabb ízvilágot
teremtenek.
Én egy kicsit összefőztem, nekem most így jobban illett a sült halhoz és kuszkuszhoz.Minden hozzávalót mennyiségek nélkül írtam, attól függően, hogy mennyit és hány személyre szeretnénk főzni, sütni, és mennyire szeretnénk fűszeresebbre, erősebbre készíteni, aszerint vegyük a mennyiségeket.
Ezt még az ősszel volt egy ebédünk, de az év bármely szakában készíthető, hisz minden hozzávaló kapható mindig, vagy fagyasztott állapotban hozzáférhető..
Hozzávalók a halhoz: hekk törzsek, só, citromlé, halakhoz való házi fűszerkeverék (ezek közül bármelyekből keverhetjük - de nem muszáj mind -, csak amit szeretünk, de mind illik a halhoz: zsálya, bazsalikom, lestyán, babérlevél, fokhagyma, őrölt fekete bors, színes bors, őrölt koriander, kapormag, őrölt paprika, reszelt citromhéj), paprikával elkevert kukoricaliszt,
a sütéshez: olívaolaj.
Hozzávalók a salsa mártáshoz: paradicsom, kaliforniai paprika, erős zöld paprika, csili, hagyma, fokhagyma, olívaolaj, só, oregánó, bazsalikom, bors, pár csipet cukor, citromlé.
Hozzávalók a kuszkuszhoz: kuszkusz, só, fehér bors, pár csipet kurkuma, olívaolaj, zöldségek.
Elkészítése:
A halakat sóztam, bedörzsöltem citromlével, és jól befűszereztem. Kicsit pihentettem, majd megforgattam paprikával elkevert kukoricalisztben, és elkezdtem sütni, kevés olívaolajon. Kevés vizet is öntöttem alá, hogy gyorsabban puhuljanak, aztán "zsírjára pirítottam", vagyis addig sütöttem még, hogy elpárolgassa a vizet. Ezzel elkészült.
A salsa mártás hozzávalóit - az összes zöldségfélét - kis darabokra vágtam. Meglocsoltam olívaolajjal, és megszórtam a hozzá írt fűszerekkel. Az egészet összefőztem, addig, hogy már ne legyenek a zöldségek nyersek. Ezzel ez is elkészült.
A kuszkusszal volt a legkevesebb munkám. A kuszkuszt kétszeres mennyiségű vízzel leforráztam, sóztam, borsoztam, és hozzákevertem pár csipet kurkumát, hogy szép sárgás legyen a színe. Ezután letakartam, és 15-20 perc múlva el is készül, vagyis megpuhult, fogyasztásra készre.
A belekeverni szánt zöldségeket kevés olívaolajon rövid ideig pároltam, hogy még roppanósak maradjanak, és a kész kuszkuszhoz kevertem. Ezzel ez is elkészült, lehetett tálalni......
![]() |
| Kezdjük sütni a halat |
![]() |
| Pici víz hozzáadásával sütjük tovább, majd "zsírjára pirítjuk" |
![]() |
| A salsa főzése..... |






Nagyon finom ebédetek volt, és a színei most ebben a hóesésben egy kis tavaszt varázsolt a tányérotokra.
VálaszTörlésNeked adom a világ összes halát :-) :-)
VálaszTörlés