2026. május 9., szombat

Török pide







A török pide - amit török pizzának is neveznek -, egy hosszúkás, hajóformára kialakított tészta, amelyre különböző feltétek kerülhetnek. Hazájában általában bárány vagy marhahússal készül, én most pulykahúst használtam hozzá. 
Ezenkívül gazdagon meg lehet rakni különböző zöldségekkel - lehetett volna még kápia paprikát is rátenni, ez most nálam elmaradt. A végén még a tetejét meg lehet szórni sajttal, én tettem rá, de vannak akik anélkül készítik, ahogy az interneten láttam. A fűszerek pedig a kelet ízvilágát hozzák el az asztalunkra.... 
 
Nagyon finom volt, próbáljátok ki, ha még nem ismeritek!
 

Hozzávalók, a tésztájához: 40 dkg liszt, 2,5 dkg élesztő, 1 kiskanál cukor, 3 evőkanál olívaolaj, só, és kb. 2,5 dl víz, 
a töltelékéhez: 15 dkg darált hús, 1 nagy hagyma, 3-4 nagyobb gomba, 20 dkg padlizsán, só, őrölt bors, őrölt koriander, pár csipet őrölt római kömény (óvatosan vele, mert eléggé intenzív ízű), olívaolaj, 1-2 kiskanál füstölt paprika, 
a tetejére: reszelt sajt, 
a szélük megkenéséhez: felvert tojás..

Elkészítése:
Először a kelt tésztát készítettem el. Az élesztőt felfuttattam kevés langyos vízben, majd hozzáadtam a megsózott liszthez és beletettem az olívaolajat. Langyos vízzel bedagasztottam, nekem kb. 2,5 dl kellett hozzá, de ez függhet a liszt minőségétől.
Meleg helyen hagytam kétszeresére kelni.
Közben hozzáláttam a töltelék elkészítéséhez. A darált húst a hagyma felével kezdtem pirítani olívaolajon, majd sóztam, borsoztam, megszórtam a füstölt paprikával és kevés víz hozzáadásával készre pároltam.
Külön serpenyőben, szintén kevés olívaolajon rövid ideig, fedő nélkül pirítottam-pároltam a felszeletelt gombát, a meghámozott, feldarabolt padlizsánt és a maradék hagymát. Ezt is sóztam, borsoztam, és megszórtam a korianderrel és a római köménnyel.
Mikor megkelt a tészta négy felé választottam, a kis cipókat kigömbölyítettem, majd egyenként  hosszúkásra kisodortam.
Tepsibe sorakoztattam őket, a szélüket  felsodortam (csak nem nagyon sikerült, mert mindig visszasimultak), elosztottam rajtuk a húsos ragut, majd a tetejükre halmoztam a padlizsános-gombás ragut. 
Végül megszórtam reszelt trappistával, szélüket megkentem felvert tojással, és előmelegített sütőben megsütöttem.


A darált hús párolása

Külön serpenyőben gyors pirítása-párolása a gombának, padlizsánnak 
és a hagymának

A megkelt tészta....

.....és négy cipóra való szétosztása

Már a tepsiben vannak a "csónakok".....

.....rajtuk a töltelék


....és a sajt - sütés előtt.....

...és sütés után. Úgy tűnt, hogy kicsi volt hozzájuk a gáztepsi, mert kicsit összenőttek.
 És lehetett volna keskenyebb és hosszabb csónakokat kialakítanom, 
de ezek most így sikerültek..... 




10 megjegyzés:

  1. Nagyon guszták, jó gazdag rakomány van rajtuk. Nálam is tervbe van ezer éve, egyszer talán sikerül is elkészítenem.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm Nea, finom volt, én is cssk most készítettem el először. Sok sikert neked is hozzá!

      Törlés
  2. Nagyon különleges finomságot készítettél ! Még nem hallottam erről de tetszik.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm Éva, készítsd el te is egyszer, biztos ízlik majd.

      Törlés
  3. Szeretem a pide-t, a feltétek, amiket most használtál, nagyon kedvemrevalók 🤤☺️

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm, a gomba lehet hogy nem a klassuikus pide feltét, de nagyon finom volt rajta!

      Törlés
  4. Én nem is hallottam erről...biztos finom, de (mint sok mással kapcsolatban), mindig azt gondolom egy főre nem érdemes nekiállni....

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm Mari, mi is kétszerre ettük meg, két nap egymás után. De megpróbálhatod fele mennyiségből, akkor nem olyan sok.

      Törlés
  5. Nagyon tetszenek a csónakjaid. Hasonló egy grúz khachapurihoz. Úgy látszik, hogy a pizzát valamilyen formában sok nép ismeri. Nálunk pompos.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszi szépen Ani, igen, tulajdonképpen ez is a pizzának egy formája. A grúz változatot is megsütöttem már, kicsit más, de ránézésre hasonló.
      A lényeg, hogy mindegyik finom 😋.

      Törlés