Szabóballér levesről már vagy 18-20 éve hallottam, illetve olvastam először, az "Ízes Erdély" című könyvben, az egykori nagyenyedi diákokkal kapcsolatban. A könyvben röviden leírt receptek és sok egyéb leírás található meg, a vidéki gasztronómiáról és népszokásokról, egész Erdély területéről.
Már akkor megtetszett ez a leves, és az elnevezése, de aztán telt múlt az idő, el is feledkeztem róla, és nem főztem meg, azóta sem. Most vasárnap Borbás Marcsi főzött ilyet a műsorában, amit mindig megnézünk.
Már akkor megtetszett ez a leves, és az elnevezése, de aztán telt múlt az idő, el is feledkeztem róla, és nem főztem meg, azóta sem. Most vasárnap Borbás Marcsi főzött ilyet a műsorában, amit mindig megnézünk.
Gondoltam, most vagy soha, és gyorsan megfőztem a napokban. És ha már erdélyi a recept, akkor tettem bele az ott kapható Maggi Bors elnevezésű savanykás ízt adó leves-ételízesítőből is. Nagyon szeretjük zöldséglevesekbe, mindig hozunk Erdélyből, ha ott járunk....
Nagyon finom, tartalmas, laktató leves lett, amibe többféle zöldséget is tettem, mert az eredeti receptben ezek nem szerepelnek. Igazi hideg téli napokra való leves, amin jól kiérződik a füstölt szalonna íze.
Apukám még az ősszel csinált sózott hagymát, ugyanolyan módszerrel mint a sózott darált paprikát, csak ezt nem darálta, hanem lereszelte. valahol hallott róla. Bármilyen ételbe felhasználható, amibe hagymát tennénk. Most én is raktam bele ebből a levesembe.
Mindenkinek ajánlom, de főleg azoknak, akik szeretnek, és szoktak is tésztát gyúrni, mert a szabógallérokhoz az kell 😊.
Hozzávalók a leveshez: összesen 25 dkg vegyes leveszöldség (sárgarépa, fehérrépa, kis darab zellergumó, karalábé és zöldbab), 1 csapott evőkanál zsír, só, őrölt bors, egy-két kiskanál házi ételízesítő, 1 kiskanál sózott reszelt hagyma, pár csipet kurkuma, egy-két szál petrezselyem- és lestyánzöld apróra vágva, 1,5-2 liter víz,
a tésztához: 10 dkg liszt, 1 tojás, só,
a töltelékhez: 1 jó nagy hagyma, 4 dkg füstölt szalonna (hasaalja), 1 evőkanál gríz, pici só, őrölt bors és pirospaprika (nálam füstölt paprika), egy-két szál petrezselyemzöld apróra vágva.
A levestészta gyúrásával kezdtem. Mikor jól átdolgoztam, hagytam pihenni.
Közben elkészítettem a szabógallérok töltelékét. A szalonnát kicsi kockákra vágtam, majd serpenyőben kisütöttem. Utána kivettem a kis pörcöket, és a megmaradt zsírban megdinszteltem a kis kockákra vágott hagymát. Rászórtam a grízt, egy-két percig együtt pirítottam még, majd levettem a tűzről, hozzáadtam a kisütött szalonnát, és a többi hozzá tartozó fűszert.
Míg hűlt a töltelék, odaállítottam a levest. Zsíron elkezdtem párolni a feldarabolt zöldségeket, aztán felengedtem a vízzel (először csak 1,5 litert, és ahogy főte el a vízét, pótoltam), és hozzáadtam az összes leveshez tartozó fűszert. Így főztem szinte készre.
Míg főt a leves, vékonyra kisodortam a tésztát, oldalait egyenesre vágtam (a leeső tésztából kiskocka tésztát metéltem, jó lesz más levesekbe). A tésztalap szélére vékony csíkban tettem a töltelékből, majd kétszer ráhajtottam a tésztát, kicsit megnyomkodtam. Így kb. 2 cm széles csíkokat kaptam, amit hullámos vágóval háromszögekre vágtam. 30 db lett belőle.
A kész levesben két-három perc alatt kifőztem a kis szabógallérokat, és már tálalható is lett a levesem. Kb. teljes 2 óra alatt készültem el vele 😂, de megérte.
A kis kockákra feldarabolt szalonna kisütése előtt... |
....és utána |
A hagyma dinsztelése a kisült zsírban, rászórva már a gríz.... |
...és a kisült szalonna is. Elkészült a töltelék. |
A zöldségek |
Fől a leves |
Közben a gyúrt tészta kisodorva..... |
...és egyik darabkáján már rajta van a töltelék, majd kétszer ráhajtjuk a tésztát... |
...hogy ilyen töltelékes csíkot kapjunk |
A töltelékes tésztacsík feldarabolása a hullámos vágóval |
Elkészültek a kis szabógallérok |
Az elkészült levesben két-három perc alatt kifőzzük a kis párnácskákat, és már tálalható a finom leves. |
Nagyon finom levest főztél. hallottam már róla, de még soha nem főztem, pedig szeretjük az ilyen tartalmas, laktató leveseket. Ki kell hogy próbáljam. :)
VálaszTörlés