2018. szeptember 26., szerda

Tonhalas és szardíniás saláta





Ti is szeretitek a halat? Mert mi igen!
Így ezekben a télies szeptember végi napokban jól esik felidézni a nyarat, egy kis mediterrán hangulattal: hallal, olívabogyóval, vegyes salátával, illatos bazsalikommal - amit nagyon szeretek -, és egy pohár rozéval.  😋
A tálalás módját Neánál láttam meg, ami annyira megtetszett, hogy én is kagylóban tálaltam fel. Köszi szépen a jó ötletért, remélem nem haragszol meg érte....😊

Elkészítése: annyira egyszerű, hogy szinte nincs is receptje.
Először a salátát dobtam össze, uborkából, fejes salátából, paradicsomból, zöldhagymával, olívabogyóval és fetasajttal. Citrommal és friss bazsalikommal ízesítettem. 
Meglocsolhatjuk olívaolajjal is, de felhasználhatjuk a dobozos halak olaját is, az még ízletesebb.
Használhatunk hozzá bármilyen konzerv halat, tonhalat, szardíniát, makrélát, füstölt sprotnit, vagy amilyent szeretünk. Lehet napraforgó olajas, de az olívás sokkal finomabb és egészségesebb, aztán lehet csilis, citromos vagy más ízesítésű...

Most talán sikerült egy kis kedvet csinálnom a halfogyasztáshoz. Mert ugye sokan mondják, "hogy szeretem ugyan a halat, de mégis ritkán kerül az asztalunkra". Evvel valahogy én is így vagyok, sajnos. Pedig sokszor megfogadom, hogy jó lenne hetente, de legalább kéthetente egyszer halat enni. 
Egészséges is, finom is, és változatosan, sokféleképpen elkészíthető.

Akkor hát jó étvágyat hozzá!





2018. szeptember 24., hétfő

"Határtalan Édességek" - Óbudán




Egy szép gasztronómiai kirándulást tettünk 2018. szeptember 23-án Óbudán, a közelünkben (Bp. III. ker. Korona tér 1.) található Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban, ahol a kiállítás megtekintése mellett egy kóstolással egybekötött rendezvényen is részt vehettünk, "Határtalan Édességek" címmel. A rendezvény célja az volt, hogy bemutassa a Kárpát-medencében élő nemzetiségek süteménykultúráját.
A belépőjeggyel (ami óbudaiaknak ingyenes) személyenként 3 db kóstolásra beváltható kis cédulát is kaptunk, amiket természetesen "le is ettünk", de ezenkívül is kínáltak a finomságokból.
És kaptunk egy kis receptes füzetet is, az itt kóstolásra kiállított sütemények receptjeivel.

A kiállítás nagyon szép, a XIX. és XX.század eleji, korhűen berendezett szobák, konyhák, vendéglők, cukrászdák, szállodák.... életét mutatja be. A múzeumról ezeket a képeket a "Pilisjárók" című blogomra töltöttem fel, itt csak a sütik láthatók. Úgyhogy ha be szeretnétek tekinteni ezekbe a szépen, hangulatos berendezett helyiségekbe, akkor kattintsatok IDE.

De akinek módja van rá, az inkább személyesen nézze meg, mert tényleg megéri. Mi is csak most jártunk itt először.

A múzeumból kellemesen jóllakva sétáltunk haza, úgy is mondhatnám, hogy "degeszre ettük magunkat"... 😋

A "Határtalan Édességek" sora....

Babakalács vagy fumu  -  Zalaszombatfáról....


Strundli

Szabolcsi almás porlós

A zsidóság jellegzetes süteménye, a kindli....

...és a Hámán füle

Almás rózsafánk

Zuzurka, a déli megyékből való...


Döbröközi pereckalácsok...




Debreceni mézeskalácsok...





Szlovák túrós lepény


Habos Ischler...


Nuss stangl - sváb finomság....


Győri diós rétes...



Nem volt kiírva a neve, talán flódni?



2018. szeptember 19., szerda

Borjúmájas gombatál




A gomba és a máj egy újabb finom párosítása, paprikával, hagymával, paradicsommal és illatos fűszerekkel. Köretet nem is készítettem mellé, csak korpás rozscipót ettünk hozzá, ami az utolsó képen látszik. Természetesen nem mindet..... 😋

Hozzávalók 2 személyre, amennyi a képeken is látszik: 20 dkg borjúmáj, 1 gombakonzerv (nem az egész), 2 közepes fehér hagyma, 2 szál újhagyma, kb. 10-15 dkg apró paradicsom, pár karika erős paprika, 1-2 kiskanál házi paprikakrém és ételízesítő (vagy valamilyen Vegeta féle), olaj, só, bors, pár friss bazsalikomlevél és zsályalevél (vagy szárított, morzsolt).

Elkészítése:
Teflonserpenyőben forrósítsuk meg az olajat, és egyszerre tegyük bele a felkockázott májat és a felszeletelt hagymát. Ha friss gombát akarunk használni (szeletelve vagy felezve, negyedelve), akkor azt is a májjal együtt pirítsuk.
Engedjük fel nagyon kevés vízzel, és fedő alatt kb. 10-15 percig pároljuk. Közben ízesítsük a fűszerekkel és adjuk hozzá a feldarabolt újhagymát - de csak a végén sózzuk.
A konzervgombát, a félbevágott paradicsomokat és az erős paprika karikákat csak az utolsó percben keverjük bele.




2018. szeptember 17., hétfő

Tepsis sonkás túrós csusza




Még augusztusban sütöttem, amikor nagy melegek voltak. Igaz nem nagyon nyárias - de már itt az ősz a nyakunkon, úgyhogy nyugodtan ehetünk nehezebb ételeket is 😋. És nem is egy nagyon diétás étel, de nagyon finom 😋.
Ha még nem ettetek ilyet, próbáljátok ki!

Hozzávalók: 18-20 dkg száraz tészta (fodros nagykocka), 25-30 dkg túró, 3 dl tejföl, 15-20 dkg sonka (nálam főtt-füstölt lapocka), só, 1 tojás,
a tetejére: csemege- vagy kenyérszalonna.

Elkészítése:
A tésztát kifőztem. A túrót, tejfölt és az egész tojást összekevertem, sóztam. A sonkát kis kockákra összevágtam, és kevés olajban kicsit megsütögettem.
Elkezdtem rétegezni egy jénaiban. Alul a tésztával kezdtem, az egyharmadával, arra jött a túrós tejfölös massza egyharmada, megszórtam a sonka felével. Jött a következő tészta, túró és sonka, aztán az utolsó tésztaréteg, és tetejére a maradék túró. Fólia nélkül sütőbe tettem, kb. 30 percre (függ a sütőtől, és hogy mennyire akarjuk hogy szaftos maradjon).

Közben kisütöttem a szalonnát, majd a kész tészta tetejére szórtam, és a kisült zsírból is öntöttem a tetejére.




2018. szeptember 14., péntek

Zabfalatok - és egy hét a Tátrában


Szeptember 4-10. között hét napot töltöttünk az Alacsony-Tátrában, Szentivánon (Liptovsky Janban), ebben a hangulatos hegyi faluban, ahol a szállásunk volt.
Bakancsot húztunk egy hétre - hogy felfedezzük ezt a látnivalókban bővelkedő gyönyörű tájat -, mivel eddig még nem jártunk itt.

Megmásztunk hegyeket, völgyeket - már amennyire tudtunk. Felvonóval "felvontattuk" magunkat a felhőket súroló 2024 m magas Chopok "kőtenger" tetejére. Lenyűgöző volt! Ide vittük fel és ropogtattuk el az otthon sütött zabfalatokat, ami nagyon jól esett.
Felkapaszkodtunk impozáns várromokhoz, és alászálltunk barlangok gyomrába, egy csodálatos mesevilágba.
Sétáltunk a Mini Slovensko kicsi épületei között, mintha óriások lennénk a Liliputiak országában. 
Kismedvét simogattunk és heverésző oroszlánkölykök között lépkedtünk Liptószentmiklós határában, a Tatralandia területén lévő Zoo Kontaktban.
Körbesétáltunk festői hegyi tavakat, és a dolinákban megcsodáltuk vadregényes zubogó hegyi patakokat.

Fáradtan, de élményekben gazdagon tértünk haza, amiből egy csipetnyit szeretnék nektek is megmutatni. Kicsit hosszúra sikerült a válogatás, de így is nehéz volt a közel 2500 felvételből választani, és mégis nagyon sok gyönyörű kép kimaradt. 
De ha szeretnétek többet is látni ebből a sok szépségből, ami itt a Tátrában van, akkor gyertek el a Észak-Magyarország és Felvidék blogomra, és kísérjétek figyelemmel az ott lévő bejegyzéseimet, mert oda töltöm fel naponként, tájakként, helységenként a képeket.

A felvételek 2018. szeptember 4-11. között készültek.


A kekszek a Chopok tetején....



Hozzávalók, kb. 35 db kekszhez: 15 dkg nagy szemű zabpehely, 5 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 5 dkg fehér rozsliszt, 5 dkg darált dió, 3 dkg ledarált kókuszreszelék, 2 kiskanál fahéj, 1 mokkáskanál kardamom, 3 mokkáskanál sütőpor, 1 mokkáskanál szódabikarbóna, 15 dkg barna cukor, 1 vaníliás cukor, 12 dkg margarin, 1 tojás, másfél citrom héja és fél-negyed leve.

Elkészítése:
A zabpelyhet kávédarálón ledaráltam, úgy hogy a nagyobb része teljesen apró szemcsés legyen, de maradjon kissé darabos is, és pár szemet teljesen egyben is hagytam.
A szárazanyagokat - a liszteket, a  zabpelyhet, a diót, a kókuszreszeléket, a fűszereket, a sütőport és a szódabikarbónát összekevertem.
A cukrokat a szoba hőmérsékletű margarinnal, a tojással, a citromlével, illetve a  reszelt héjával kikevertem, és a lisztes keverékhez adtam.
Jól átgyúrtam, 4-5 mm vastagra kisodortam, és 6 cm átmérőjű pohárral kiszaggattam.
Előmelegített sütőben megsütöttem Vigyázni kell, nehogy nagyon megsüljenek, kiszáradjanak, akkor kell még kivenni, amikor még elég puhák.

Amikor kisültek fémdobozba tettem őket, és elcsomagoltam az útra 😋....


És akkor lássuk a Tátrát....


Likava vára

Rózsahegytől 1 km-re északra magasodik a vár, a Vág jobb partján, a Likava patak völgyében

Valószínűleg a XIII. század második felében épült


Szentiván (Liptovský Ján)

Ebben az utcában volt a szállásunk, egy kétszobás hangulatosan berendezett apartmanban, jól felszerelt konyhával.
Szemben a Liptói-havasok.

A katolikus templom

Jellegzetes hegyi, fából épített szálló...

...és az előtte álló, fából faragott szobrok

A falu kilátójának tetején....

...és az onnan látható kilátás, Szentivánra, a falura

És Szentiván messzebbről


A Mini Slovensko, a Szentiváni-völgyben (Jánska dolinában)

Egy nagy "terepasztal" - a 18 miniatűr épület mellett

Sztrecsnó vára

Bajmóc vára

A Hervartói fatemplom


A Stanišovská barlang, szintén a Jánska dolinában

A barlang nincs kiépítve, nincs benne világítás, ezért mindenki kapott egy fejlámpát.
Ez én akarok lenni....

Benne a közlekedés nem volt mindig egyszerű...



Az itt talált állatcsontok


A Csorba-tó

A tó gyönyörű, de sajnos ittjártunkkor eléggé beborult...





A 2024 m magas Chopok tetején

A Chopok tetejére először egy nyitott, háromüléses, beülős felvonóval mentünk, aztán evvel a sínen közlekedő, sikló szerű vonattal, aminek ablakából készült ez a kép...

....aztán itt ismét át kellett szállni, de már kabinos felvonóba, ami felvitt majdnem a csúcsra

A kabinos felvonó után már csak gyalog lehet feljebb jutni, a 2024 m magas csúcsra. Ide fel csak Feri ment, mert a beteg lábammal nekem nehéz lett volna. Közben lefényképeztem a kekszeket....

A kabinos felvonó felső állomása, a Rotunda Hotellel, a Chopok csúcsa felől nézve

A csúcs

És itt is, a Rotunda Hotel teraszáról nézve

Én a sárkánnyal, a terasz tetején....

...és Feri, egy másik sárkánnyal. Kombinált jeggyel a hegytetőről a másik irányba is le lehetett menni egy másik kabinos felvonóval, így hát itt is körülnéztünk kicsit...

....itt ilyen volt a táj

Majd ezután újra "felkabinoztunk" a tetőre, és elkirándultunk egy gerinctúrára, a 2004 m magas Deresére...

...ahonnan nagyon szép volt a kilátás...



...és az út sem volt megerőltető....



A csodaszép Verbici-tó, a felvonó alsó állomása közelében




Nagyon szép, nem túl megerőltető kirándulás végig a Jánska dolinában, majd onnan két irányban is felkapaszkodás a hegyek, patakok között



















A Szabadság-barlang, a Deményfalvi-völgyben (Demänovská dolinában)

Több szinten keresztül tartott a vezetett út, állítólag több mint 900 lépcsővel. Nem számoltuk, de nem tűnt ennyinek. Csodálatos volt, sokkal szebb, mint a képeken!


















A Zoo Kontakt. Liptószentmiklósban található, az Aquapark Tatralandia közelében, a Liptószentmáriai-víztározó partján.

Ezeken kívül nagyon sokféle állat látható itt...

...és majdnem mindegyik meg is simogatható....

...amint ez a maci is, amit nekem is sikerült megsimogatni.
Nagy élmény volt, főleg az, hogy nem harapta le a kezemet 🐻

Az egyik kis oroszlán. Őt nem lehet megsimogatni....

....de a közelükben sétálni és fényképezkedni lehetett


Ohniste felé

Kirándulás a Stanišovská dolinába. Az 1538 m magas Ohniste csúcsára, vagy inkább csak afelé szerettünk volna menni, melynek tetején egy csodálatos, 10 m magas sziklaablak van. De sajnos az út nagyon meredek, csúszós volt, így már az elején, kb 300-330 m szintkülönbség megtétele után visszafordultunk, mert még további 500 m lett volna.
 Be kellett látnunk, hogy ez nekünk már nem való...

De a táj szép volt, és a nyíló őszi kikericsek is

Így láttuk messziről az érdekes sziklaformációt


Liptóújvár (Liptovský Hrádok)

Háttérben a XIII. századi vár...




A Liptómáriai-víztározó

A Szentmáriai-víztározó vagy Liptómáriai-víztározó Szlovákia legnagyobb víztározója. 1965 és 1975 között épült a Liptói-medence közepén, a Vág folyón, Liptószentmiklós és Nagyolaszi között. Gyakran nevezik Szlovák- vagy Liptói-tengernek. Kiterjedése 22 négyzetkilométer, legnagyobb mélysége 45 méter.


Besztercebánya

Séta ebben a gyönyörű városban...










A zólyomi Pusztavár

A XII. századi eredetű vár alsó szintje. Több ilyen fából faragott királyszobrot látni a vár teljes területén. Egy egy-másfél órás kaptatón közelíthető meg a várrom, kb. 300 m szintkülönbséggel.

Az alsó vár

És a hatalmas felső vár...



Jó a kilátás a völgyben folyó Garamra

Feri egy kőhajító szerkezeten ül