Elkészült a likőr, nagyon finom lett |
Hozzávalók: 1 liter összevagdalt nyers csipkebogyó, 3 liter 40 fokos pálinka (pl. tiszta vodka), 1 kg cukor.
"Az összevagdalt nyers csipkebogyót egy nagy befőttes üvegbe tesszük, hozzáadjuk a cukrot és a pálinkát, lekötjük, majd 3-4 héten át szobahőmérsékleten érleljük. Ezután szűrőpapíron átszűrjük, üvegekbe tesszük és ledugaszoljuk.
(Szerk. megj.: A különleges likőr receptjét Borsos Zsuzsanna, gyergyócsomafalvi olvasónk küldte azzal a megjegyzéssel, hogy „ezt a likőrt az öregek életcseppjének is nevezik.” A csipkebogyó (hecsedli) nagyon sok C-vitamint tartalmaz – nem véletlen a bölcs népi elnevezés. Próbálják ki Önök is az öregek életcseppjét.)"
A fent leírtak teljes egészében az Új Kelet című internetes oldalról származnak. Nagyon megtetszett nekem ez a likőr, így összeállítottam egy kis adagot 3 dl pálinkából, annyi eltéréssel, hogy az összevagdalt bogyókat nem literben, hanem dkg-ban mértem ( 1 liter helyett 1 kg-ra gondoltam), így ez mennyiségre valamivel több. De erre csak később jöttem rá, viszont nem baj, mert ezáltal jobban érezni a csipkebogyó ízét.
A likőr az első napon |
Pár nap múlva már kezd színesedni a pálinka |
:(:(:(:(
VálaszTörlésÉn ide tegnap kommenteltem, de látom, még mindig nem jelent meg. AZt hittem, moderáció van, de látom, mégsem. VAjon, hová tűnt akkor?
Nem tudom mi lehet, de már mások is panaszkodtak, hogy nem jelenik meg a megjegyzésük a blogomon. Moderáció nincs rajta, de valami hiba az van, csak sajnos nem tudom, mi :(
VálaszTörlésSzia! Most csináltam először csipkéből likőrt és azt szeretném megkérdezni tőled hogy az én likőröm zavaros ahogy benne ázik a bogyó ez természetes le fog tisztulni? Köszönöm mielőbbi válaszodat! Üdvözlettel: Kriszta
VálaszTörlésSzia! Már elég rég csináltam ilyen likőrt, de úgy gondolom hogy nem probléma, és le fog majd tisztulni. Ahogy nézem a képeimet, az enyém is kicsit zavaros az elején. Aztán az is lehet, hogy most már dércsípte a csipkebogyó, ezáltal puhábbak a szemek, és azért lett zavarosabb. De a szesznek mindenképpen le kell tisztulni, leülepednie, és a leszűrés után tisztának lennie. Legalábbis nagyon remélem!
TörlésSzia! Köszönöm a válaszod én is erre gondoltam mert én már úgy szedtem le hogy megcsípte a dér remélem jó lesz majd megírom neked mi lett az eredmény. Köszi szépen hogy válaszoltál
TörlésNagyon szívesen! Remélem sikerül majd, és finom lesz :-)
Törlésmilyen az a szűrőpapír?
VálaszTörlésAz eredeti leírást én is úgy vettem át, hogy pontosan mire gondoltak, nem tudom, és hogy én mivel szűrtem át, azt sem tudom, mert már régebben készítettem. De szerintem egy kávéfilter tökéletesen megfelel.
TörlésJó likőrkészítést!
Feri, a fehér cukort nem volna jobb barnára cserélni
VálaszTörlésKedves Név Nélküli! Nem tudom, hogy a végeredményt befolyásolja-e, hogy milyen cukorból készül. Az eredeti recept így szólt, ezért én is így csináltam.
TörlésEgyébként nem a Feri készítette a likőrt, nem is írtam ilyet sehol, ezért kicsit furcsállom, hogy hozzá fordulsz a kérdéseddel... 😊 Egyébként ő sem gondolta volna, hogy barnából kellene készíteni.
Itt utánaolvashatsz, hogy a kétféle cukor között igazán nem sok különbség van:
https://www.femcafe.hu/cikkek/recept/kulonbseg-barna-feher-cukor-csokolades-keksz-recept
Katalin
Én mézzel készítem!!
VálaszTörlésBocsi, de mikor kell szedni a csipkebogyót? Ilyenkor is lehet? Koszi a választ.
VálaszTörlésA csipkebogyót októberben és novemberben szokták, szoktuk szedni. Azt is szokták mondani, hogy amikor megcsípi a dér, bár mi nem szoktuk ezt megvárni.
TörlésHogy most van-e még a bokrokon, és ha igen, akkor milyen állapotban, azt nem tudom. Biztos érték már fagyok, mi ilyenkor sose szedtünk még, de egy próbát megér....
Koszonom
VálaszTörlés