Húsvét közeledtével megengedhetjük magunknak, hogy bárányt is együnk. A receptet Lajos Mari 99 Ünnepi étel könyvéből kölcsönöztem, annyi különbséggel, hogy ott báránycombból készült.
A tölteléket próbáltam hasonló módon készíteni, csak én egy kis tárkonyt is adtam hozzá. Nagyon finomra sikerült, tudom ajánlani mindenkinek.
Hozzávalók az én változatomhoz: 1 kg báránygerinc, citromlé, só, tárkony, törött bors,
a töltelékhez: 10 dkg darált pulykahús, 10 dkg sütni való kolbász, só, 1 nyers tojás, 1 gerezd zúzott fokhagyma, 1-1 mokkáskanál szárított zsálya és rozmaring, 1-2 csipet szerecsendió, törött bors, és 2 főtt tojás,
a göngyöléshez: vékony füstölt szalonna szeletek, a tetejére szemes fekete bors, esetleg ha van fehér- és zöld bors,
a zöldséges mártáshoz: 1 nagy fej hagyma, sárgarépa és pasztinák esetleg zeller (a recept szerint 30 dkg összesen, nem mértem mennyit tettem bele), 2 dl fehérbor, 2-3 dl kockából főzött húsleves, és a fűszerek: néhány szem fekete és színes szemes bors, borókabogyó, szegfűbors és tárkony,
a mártás besűrítéséhez: 1-2 kiskanál étkezési keményítő
a mártás besűrítéséhez: 1-2 kiskanál étkezési keményítő
Elkészítése:
A húst kicsontoztam, bekentem citromlével, sóztam, kicsit állni hagytam.
Elkészítettem a tölteléket a hozzávalóiból, a felét rásimítottam a húsra, erre tettem a félbe, harmadába vágott főtt tojásokat, majd rá a maradék tölteléket, és hústűvel összetűztem.
A szalonnaszeletekkel körbe beborítottam, és átkötöztem mint egy kötözött sonkát. Tűzállótálba tettem, mellé két oldalra az összeaprított zöldségeket és a karikára vágott hagymát, megszórtam a hozzá való fűszerekkel, ráöntöttem a bort, mehet a húsra is belőle. A húsleves lé egy részét is ráöntöttem, a hústekercsre is szórtam még fűszereket, rátettem a tál tetejét és sütőbe tettem.
Időközönként megnéztem, megfordítottam, az elfőtt levét pótoltam a maradék levessel. Mikor készre sült, és kissé kihűlt, kiemeltem a tálból, eltávolítottam róla a zsineget, a zöldségeket egy külön edényben kicsit besűrítettem.
Nagyon finom, pikáns ízű mártás lett. A húst legjobb hidegen vágni, akkor sokkal szebb szeleteket kapunk, ezért már előző nap sütöttem meg, és tálalás előtt melegítettem újra fel.
Mellé petrezselymes párolt rizs főztem.
A báránygerinc, még egyben |
Kicsontozás után |
A töltelékkel |
Összetűzve |
Szalonnába göngyölve |
Mellette vannak már a zöldségek is |
Készre sütve |
Felszeletelve |
Hát ez csodás kivitelezés, teljesen elvarázsoltál!!!
VálaszTörlésNem ettem még bárányhúst soha... legalábbis így emlékszem. :)
VálaszTörlésGyönyörűen tálaltad, nagyon finom lehet!
Vicuska, Gabriella, köszönöm. Bárányt még én sem ettem, csak régen birkapörköltet. Finom volt, nem volt birka íze :)
VálaszTörlésÉn már sokszor ettem bárányhúst és nagyon szeretem. Fantasztikusan készítetted. Szinte érzem az illatát.
VálaszTörlésBáránnyal nem igazán vagyok kibékülve, de annyira guszta amit készítettél!
VálaszTörlésHogy ti mennyi finomságot esztek mostanában:) Nagyon szeretem a bárányhúst, így még nem ettem, de isteni finom lehet:)
VálaszTörlésIgazán fenséges lehet és milyen jól mutat. Nagyon pazar lakoma, főleg húsvétra:) El tudnám képzelni.
VálaszTörlésRita, Lilla, Kati, Trollanyu, köszönöm. Már tavaly húsvét előtt kinéztem ezt a receptet, de aztán nem kaptam hozzá húst, most sikerült.
VálaszTörlésAnnak ellenére hogy sosem ettél bárány hust Kati, eltudom kézelni hogy mennyire szeretted a saját kreációdat.
VálaszTörlésKimondottan különleges, isteni finom, és gyönyörü elegáns a tálalás!
A csontjával mihez lehet kezdeni?
VálaszTörléslevesnek hibátlan
Törlés