Egy finom töltelékes káposzta, ötvözve erdélyi módra és a magam módján - fűszerezve csomborral és egy kis kaporral, aztán sok paprikával, egy kis paradicsommal, szalonnával, füstölt hússal és kolbásszal. S mindez cserépedényben megsütve....
Nemcsak karácsonykor és télen, hanem az év bármely szakában jólesik egy tányérral belőle, de ilyenkor talán még jobban, mikor a mínuszok két jegyű számból állnak....
Nemcsak karácsonykor és télen, hanem az év bármely szakában jólesik egy tányérral belőle, de ilyenkor talán még jobban, mikor a mínuszok két jegyű számból állnak....
Hozzávalók a képen látott mennyiséghez, a káposztás tekercsekhez: 10 db savanyított káposztalevél, 30 dkg savanyított káposzta, 35 dkg darált hús, 10 dkg füstölt tarja, 1 tojás, 1 hagyma, 5 evőkanál rizs, 5-8 dkg füstölt csemege szalonna, só, a fűszerek: törött paprika, őrölt bors, szárított csombor,
az edény aljára: 6 szelet kolozsvári szalonna, pár füstölt comb darabka (mint a képen látható),
és a tetejére: néhány szelet füstölt kolbász, pár darab erős paprika és 1-2 kanálka sűrített paradicsom, felengedve vízzel.
az edény aljára: 6 szelet kolozsvári szalonna, pár füstölt comb darabka (mint a képen látható),
és a tetejére: néhány szelet füstölt kolbász, pár darab erős paprika és 1-2 kanálka sűrített paradicsom, felengedve vízzel.
Elkészítése:
A cserépedényt egy órával főzés előtt hideg vízbe beáztatjuk.
A csemege szalonnát kis kockákra vágjuk, zsírját kiolvasztjuk. A zsírjában megpároljuk az apróra vágott hagymát. Hozzáadjuk a rizst is, amit kicsit pirítjuk még. Mindezt hozzákeverjük a darált húshoz és a kis kockákra vágott füstölt tarjához. Sózzuk, fűszerezzük, beleütjük a tojást is. Önthetünk hozzá 8-10 evőkanál vizet - amint elkeverjük, rögtön beszívja a hús, - akkor főlés közben a rizsnek lesz honnan felszívni a nedvességet, és lazább lesz a töltelékünk.
A káposztaleveleket kitesszük tányérokra, erősebb középső erét kivágjuk. Egyenletesen elosztjuk rajtuk a tölteléket, és felgöngyöljük. ITT, egy régebbi bejegyzésemben jól látszik, hogy hogy szoktam.
A cserépedény alját befedjük a kolozsvári szalonnával és a füstölt comb darabkákkal. Erre jönnek a göngyölt káposztás tekercsek. Megszórjuk csomborral. Betakarjuk a szálas káposztával, ezt is megszórhatjuk csomborral. Rátesszük a kolbász szeleteket, az erős paprikát, és teljesen színültig felöntjük a sűrített paradicsommal elkevert vízzel. Rátesszük az edény tetejét, és sütőbe tesszük. Kis lángon másfél-két óráig sütjük. Időközben pótolhatjuk az elfőtt vizet, és a végén, ha hígnak találjuk, kevés paprikás rántással besűríthetjük.
Tálaláskor tejfölt kínálunk hozzá, amit apróra vágott kaporral hintünk meg.
Az előkészületek |
A töltelék a káposztaleveleken |
Elkezdjük megtölteni a cseréptálat |
Felöntve a paradicsomos vízzel, lehet sütni |
Jaj-jaj de fáj a szívem ezeket a képeket látva... Mostanság a belsőm sajnos tiltakozik bizonyos ételek ellen - és nem merek megrizikózni egy ilyen csodálatos adagot- hej, pedig de szeretem :-(
VálaszTörlésNagyon sajnálom, hogy ilyeneket nem ehetsz! Jobbulást!
TörlésHolnap ebédre küldhetsz egy takartat, de ha nem ér ide időbe, akkor halászlevet fogok enni:)
VálaszTörlésNem ígérem, hogy ebédidőre odaér :-) de a halászlé is finom lesz!
TörlésNagyon guszta kiadós étel, jól bírható vele ez a cudar idő. De máskor is jöhet.
VálaszTörlésKöszönöm! Igen, ebben a nagy hidegben most is jólesne :-)
TörlésKépzeld, imádom a töltött káposztát és meg sosem készítettem. + nagyon szeretek cserép tálban sütni - most is éppen libacomb sül benne ebédre - , így biztosan meg próbálkozom ezzel a recept tel. Itt az ideje átesni a tűzkeresztségen. 😀 A csombor helyettesíthető mással vagy el nem hagyható fűszer?
VálaszTörlésHát akkor itt az ideje, hogy megpróbálkozz vele :-)
TörlésÉn is szeretek cserépedényben sütni, de mindig csak a téli időszakban. Hogy a csombor mással helyettesíthető-e, azt nem tudom, én mindig ezt teszem bele a káposztás ételekbe. Jellegzetes erdélyi fűszer, nagyon szeretem, szeretjük. Esetleg egy kevéske kakukkfűvel próbálkozhatsz, hisz ennek egyik népies elnevezése vadcsombor. És tényleg hasonló az ízük, csak a kakukkfű szerintem intenzívebb. De csak nagyon keveset tegyél bele, így elsőre, mert akkor hátha nem ízlik...
A csombor=borsikafű, ugyanis a borsikafű népies neve a csombor. Én is teszek belőle mindig a savanyú káposztás ételekbe, de finom a gombás vagy paradicsomos ételekben is.
TörlésIgen, a csombor és a borsikafű ugyanaz. Nagyon finom káposztás ételekbe.
TörlésDe ha nincs kéznél, enélkül is finom töltött káposztát lehet főzni, mert gyerekkoromban még nem használtuk a csombort, csak mára megszoktuk :-)
Képeidet nézve igen éhes lettem! Bár karácsonyra csináltam töltött káposztát de szerintem most is tudnék belőle enni, nagyon finom lehetett!
VálaszTörlésKöszönöm, örülök, ilyen sokan vagytok, akiknek tetszik :-)
TörlésNagyon guszta, finom és tartalmas ünnepi fogás!
VálaszTörlésKöszönöm!
TörlésEz igen! Jól megadtad a módját! Nem mindennapi fogás!
VálaszTörlésKöszönöm Ani! Szeretem füstölt húsokkal, szalonnával.... Nem kell sokat tenni bele, csak az íze kedvéért :-)
TörlésNálunk is készült töltött káposzta karácsonyra, nagy fazékkal! :-) De elfogyott, szeretjük!
VálaszTörlésNagyon jól néz ki a Te változatod, minden jó került bele. A csombor és kapor kötelező fűszere nálunk, meg paradicsomot is mindig teszek bele. Egyszer le kell fotózzam, hogy feltegyem a blogra, megörökíteni, hogyan tanultam Édesanyámtól, hogyan készítették mifelénk.
Köszönöm Gerdi! Én is várom, hogy nálatok milyen a töltött káposzta :-) hogy tanultad Édesanyádtól. Mert én is ahányszor főzöm - vagyis inkább sütöm - kicsit mindig más :-)
TörlésVárjuk, fotózd le, írd le :) Nálam is volt karácsonykor, jó nagy fazékkal! :)
VálaszTörlésNagyon guszta! A töltött káposztát én is szeretem, karácsonykor nálunk is volt.
VálaszTörlésKöszönöm, biztos nálatok is nagyon finom volt :-)
Törlés