Marinált paprika, almapaprika és csalamádé |
Hozzávalók, a zöldségfélék: pritamin paprika, almapaprika, a csalamádéhoz káposzta, paprika, uborka, zöld paradicsom, sárgarépa, karfiol, gyöngyhagyma, valamint só, és olaj a marinált paprikához.
a léhez: 1,5 liter vízhez 0,5 liter 10%-os ecet, 5 evőkanál méz, 10 evőkanál cukor, 8 dkg só, 1 mokkáskanál borkén, a fűszerek: szemes bors, babérlevél, mustármag, koriander, szegfűbors.
Elkészítése:
A marinált paprikához a pritaminpaprikát feldaraboljuk, kevés olajon mindkét oldalát megsütjük, szalvétán leitatjuk a felesleges olajat, majd üvegekbe tesszük.
Az almapaprikát egyben hagyjuk vagy ketté vágjuk, és szintén tehetjük azonnal az üvegekbe.
A csalamádéhoz a káposztát legyaluljuk, a paprikát, az uborkát és a paradicsomot felszeleteljük, a hagymát egyben hagyjuk, a sárgarépát lereszeljük, a karfiolt rózsáira szedjük. Besózzuk, és legalább fél napot állni hagyjuk, majd gyengéden kinyomkodjuk, és üvegekbe tesszük. Tetejükre szórjuk a fűszereket, jó pár szemet mindegyik fajtából, és 1-2 vagy három babérlevelet, attól függően, hogy mekkora az üveg.
A lé hozzávalóit összekeverjük és felforraljuk. A savanyúságlé hozzávalóinál leírtak csak egy arány, az üvegekhez szükséges mennyiséget kell készíteni, ami egyébként nagyon finom, ízletes.
Ha kihűlt a lé, ráöntjük a megtöltött üvegekre, tetejükre késhegynyi szalicilt teszünk és lezárjuk az üvegeket. Más teendő nincs velük, mehetnek a kamrába.
A lé hozzávalóit összekeverjük és felforraljuk. A savanyúságlé hozzávalóinál leírtak csak egy arány, az üvegekhez szükséges mennyiséget kell készíteni, ami egyébként nagyon finom, ízletes.
Ha kihűlt a lé, ráöntjük a megtöltött üvegekre, tetejükre késhegynyi szalicilt teszünk és lezárjuk az üvegeket. Más teendő nincs velük, mehetnek a kamrába.
A savanyúságok tányéron |
Nagyon mutatósak lettek, mi is szoktunk készíteni, nagyon finom.
VálaszTörlésTényleg gyönyörűek :) A borkén hagy valami utóízt maga után?
VálaszTörlésKöszönöm mindkettőtöknek.
VálaszTörlésA borként nem lehet érezni, viszont a savanyúság megőrzi eredeti szép színét.
Valóban üde a színük!!! Elmentem a receptet :)Már 2X próbáltam hozzáírni a káposztás kockádhoz, de nem engedi a rendszer :( Elnézést, hogy ide írom le, de ugyanígy készítem, csak azzal a különbséggel, hogy karamellizálom a cukrot. Kedves Katalin, elfelejtettél átvenni tőlem egy díjat, most kihagyom a linket, lehet amiatt nem ment el az üzenet. Szeptember 23.-án nyújtottam volna át Neked a Sokoldalú blogger díjat :)
VálaszTörlésMár mások is panaszkodtak, hogy nem sikerül mindig a megjegyzés küldése.
VálaszTörlésKöszönöm a díjat, hogy rám is gondoltál, sajnálom, hogy nem láttam. Mostanában nagyon kevés az időm, már régebben előkészített receptet tettem fel ma is. Még mindig tart a lakásfelújítás nálunk, már két hónapja, hét közben a mester urak vannak itt, minden hétvégén pedig rengeteget dolgozunk, pakolunk egyik szobából a másikba stb...
Szeretettel adtam a díjat :) ! Együttérzésem, mi is ebben voltunk idén, bár uram és vőm voltak a mesteremberek, kitanultak egy új szakmát :D , talán lassan a végére érek az utolsó dobozok szétpakolásának is :) Kitartás!!!!
VálaszTörlésEz a lé kb mennyi zöldséghez elég? Férjemnek túl savanyú az én csalamádém. Idén megpróbálnám ezt.
VálaszTörlésDe érdekes, épp ma csinálom én is a csalamádét 😀. Sajnos fogalmam sincs, hogy mennyi zöldséghez, hány üveghez elég, ez csak egy arány. Én először teletöltöm az üvegeket, és megsaccolom, hogy mennyi lé kellene hozzá. És akkor arányosan veszem a hozzávalókat, amikből megcsinálom a levet. Ha marad, hűtőben el lehet tenni legközelebbi alkalomra, csak akkor is fel kell forralni.
TörlésEz egy finom, nagyon régi recept, amivel a szüleim minden savanyúságot eltettek, most is Apukám e szerint, és is így szoktam. De valahogy az én ízlésem is változott, mert már túl savanyúnak találom mosanában, de pár évvel ezelőtt még nem 😀.
Tavaly így csináltam, már kevesebb ecettel:
https://katalin-konyha.blogspot.com/2023/10/ecetes-cekla-telire-es-egyeb-vegyes.html
És idézet a fenti bejegyzésből:
"a felöntő léhez (ez csak az arány, ebből annyit készítsünk, amennyi szükséges): 1,5 l vízhez 3,5-4 dl 10 %-os ecet (ízlés szerint ez lehet több vagy kevesebb), 5 evőkanál méz, 10 evőkanál cukor, 8 dkg só, 1 mokkáskanál borkén
a fűszerek: szemes fekete bors, színes bors, mustármag, koriander, szegfűbors, kapormag és babérlevél,
a tetejükre: késhegynyi szalicil."
Most egy fügelekvárt teszek majd fel, és utána jön a mostani csalamádém.... és jó befőzést neked is!
Köszönöm szépen. Régebben a férjemnek is jó volt a csalamádé. Mostanában zavarja őt is a savanyú.
VálaszTörlésVáltoznak az ízlések 😀.....
Törlés