2026. június 22., hétfő

Sárgabarackos kehely







Az eper után itt a sárgabarackszezon, már lehet kapni finom édes hazai gyümölcsöt. Persze a legjobb annak, akinek saját gyümölcsfája van a kertjében. Gyerekkoromban nekünk is volt egy nagy fánk, amin nagyon sok és finom barack termett minden évben....

Most egy pudingos, barackos, zabkekszes kelyhet állítottam össze, tetejét megszórva pirított mandulával és fahéjas-karamelles szórócukorral, amit szintén én készítettem.

Hozzávalók: 1 tasak vaníliás pudingpor, 5 dl tej, 4 evőkanál cukor, 3-4 evőkanál frissen főzött sárgabaracklekvár, 
a puding alá: zabkekszek,
a tetejére: friss sárgabarack szeletek, pirított mandulaforgács, fahéjas-karamelles szórócukor.

Elkészítése:
Először a pudingot főztem meg a szokásos módon. Mikor elkészült  belekevertem a friss lekvárt. A poharak aljára tettem 2-2 db, kissé összetördelt zabkekszet, majd rámertem a még forró pudingot. 
Ezek után nagyjából készen is voltam. Tálalásig hűtőbe tettem.
A barackszeleteket csak fogyasztás előtt tettem rá, hogy ne barnuljanak meg, és a pirított mandulaforgácsot is célszerű csak ekkor rátenni, hogy ropogós maradjon. tetejét még megszórtam a karamelles cukorral, és mentalevelekkel díszítettem ki.







2026. június 17., szerda

Epres-túrós kocka


Egy kis friss eper is jól illett hozzá....



Végül megszórva porcukorral


A múltkor főzött eperdzsemem felhasználásával sütöttem ezt a finom, könnyű sütit, bolti leveles tésztából és ami még meglapult a hűtőben, egy kevés túróból.

Különös receptje sincs, egyszerű elkészíteni, és a hozzávalók mennyisége is változhat, ki mennyit szeretne sütni, és mennyi töltelékkel.....

Hozzávalók: bolti fagyasztott leveles tészta, 
a töltelékhez: túró, cukor, tojás, vaníliás cukor, tejföl, búzadara, eperdzsem.

Elkészítése:
A tésztát hagytam szoba hőmérsékleten kiengedni, kisodortam, majd négyzet alakúra ledaraboltam, és körben a szélétől kb. ujjnyi szélességben a tetejét bevagdostam, de úgy, hogy ne vágjam végig. De ez az alábbi képekre nézve sokkal egyértelműbb 😀.
A túrót elkevertem a felvert tojás felével (nem csak a sárgájával), a másik felét félretettem a megtöltött tészták megkenéséhez. Hozzákevertem még ízlés szerint cukrot, vaníliás cukrot, egy-két kanál tejfölt, és hogy kicsit több és sűrűbb legyen, búzadarát is. 
Ezt a túrókrémet elosztottam a tészta darabokon, közepükre egy-egy kiskanál eperdzsemet tettem. A tészta szélét pedig megkentem a maradék tojással.
Előmelegített sütőben szép pirosra, ropogósra sütöttem. 
Tálalásnál megszórhatjuk porcukorral, ha nem lenne elég édes. 


A tésztán a túrótöltelék

Rajta az eperdzsem

Széle megkenve tojással

És készre sülve...





2026. június 4., csütörtök

Eperdzsem







Már évek óta nem főztem be epret, amit keveset vettem az elmúlt években az eper magas ára miatt, azt inkább frissen ettük meg. Idén rászántam magam, és másfél kilóból főztem pár kis üvegre valót.

Nagyon finom lett 😋....

Hozzávalók: 1,5 kg eperhez kb. 30 dkg cukor (vagy ízlés szerint), és szintén ízlés szerint citromlé, 1 tasak dzsem fix,
a tetejére: késhegynyi szalicil - aki nem fél ettől a tartósítószertől.

Elkészítése:
Nagyon egyszerű, és gyorsan el is készül, főleg egy ekkora adag.
Az epret megtisztítottam, feldaraboltam, és elkezdtem főzni. Félidőben hozzáadtam a cukrot, majd mikor úgy láttam, hogy már puhára főtt, de még nem pépesre, akkor hozzáadtam a citromlét, végül a dzsem fixet.
Fémkupakos kis üvegekbe töltöttem, tetejükre késhegynyi szalicilt tettem, és száraz dunsztban hagytam teljesen kihűlni.
Ezután már mehettek is a spájz polcaira, persze keveset hagytam kint is, szeretem frissen a dzsemeket, lekvárokat, ilyenkor a legfinomabbak😋.


Az eprek még a vájlingban 

Elkezdődik a dzsem főzése




2026. május 29., péntek

Epres krémes - szülinapunkra





 
Már javában benne vagyunk az eperszezonban, többször ettünk frisset is, és poharas desszertet is készítettem már.

Most egy könnyed krémessel leptem meg magunkat - férjemmel mindketten májusi születésűek vagyunk, pár nap különbséggel. A franciakrémes mintájára készítettem, mert azt nagyon szeretjük.

Réges-rég a cukrászdák (legalábbis ahol én/mi találkoztunk vele) a franciakrémest úgy csinálták, hogy a tetején egy vékony réteg piskótalap volt, és rajta csokoládémáz. Ez nekünk sokkal jobban ízlett, mint a mostani édes cukormázas. Most azokat a régi ízeket próbáltam visszahozni, saját elgondolással, egy finom epres kombinációval 😋.

Bevallom, most ismét Gizi adta meg az ihletet, annyira megtetszett az ő epres krémese. Bár az enyém sok mindenben különbözik az övétől, és cukorbetegnek nem ajánlott. Nézzétek meg ezt is, azt is.....

Hozzávalók nálam, az alsó tésztához: egy 125 grammos bolti fagyasztott leveles tészta, 
az epres krémhez: 30 dkg friss eper, 2 kis doboz epres joghurt, 2 dl Hulala felvert habja, 1 tasak (15 grammos) háztartási zselatinpor, ízlés szerint porcukor, 
a tejszínhabos réteghez: 1 dl Hulala felvert habja, 
a felső piskótatésztához: 2 db kisebb tojás, 2-2 evőkanál cukor és liszt, 
a tetejére: 10 dkg csokoládé.

Elkészítése:
A fagyasztott leveles tésztát hagytam felmelegedni, majd vékonyra kisodortam, kicsit nagyobbra, mint a levehető oldalú formám, ami 24 x 24 cm-es. Előmelegített sütőben megsütöttem.
Ezután a piskótát is pár perc alatt megsütöttem, majd az oldalát körben pontos méretre körbevágtam.
A csokoládét gőz fölött  egy csapott kiskanál olajjal felmelegítettem, majd egyenletesen elkentem a piskótán, hűtőben hagytam kicsit dermedni, és éles késsel kockákra vágtam, vagyis csak annyira, hogy azért egy kicsit egyben maradjon még a tészta.
A 2 dl Hulalát felvertem, az epret botmixerrel pépesítettem, és az epres joghurttal, valamint ízlés szerinti cukorral elkevertem. A zselatint a tasak utasítása szerint megfőztem, és amikor már hűlni kezdett, óvatosan hozzákevertem az epres krémhez.
Ezután már kezdhettem összeállítani. Összeszereltem a formát, aljára tettem a leveles tésztát, ráöntöttem az epres krémet, rásimítottam az 1 dl Hulala felvert habját, végül a tetejére tettem a csokis piskótalapot.
Ezzel el is készült, már csak a hűtőben hagytam egy éjszakát pihenni, dermedni, és már jóízűen el is kezdhettünk belőle falatozni......

 





2026. május 22., péntek

Epres-kakaós tejberizs





Szeretjük a gyümölcsös tejberizst, vagyis a gyümölcsrizst 😁, bármilyen gyümölccsel, fahéjjal, kakaóval, stb.... Most itt a friss eper, eddig csak frissen ettük, de most hogy láttam Gizinél a sok eperből készült finomságát, gondoltam jól fog esni egy ilyen nyalánkság.

Hozzávalók a tejberizshez (5 pohárhoz): 2 dl rizs (kb 18-20 dkg), 6 dl tej, 5 dkg cukor (vagy ízlés szerinti), 3 dkg vaj vagy margarin, 1 tasak vaníliás cukor, egy-két kiskanál cukrozatlan kakaópor,
még a tejberizsbe: 2 dl Hululából felvert habnak kb. 2/3-a,
a gyümölcsös réteghez: 25 dkg eper, ízlés szerint cukor, pár csepp citromlé és 1 kiskanál háztartási keményítő.
 
Elkészítése:
A rizst egy csipet sóval feltettem főni annyi vízben, hogy ellepje, majd hozzáadtam a vajat, és elkezdtem főzni. Ha elfőtte a vizet, hozzáöntöttem a tejet, és kis lángon, fedő alatt puhára főztem. Közben többször megnéztem, kevergettem, mert könnyen leég. A cukrot és a vaníliás cukrot csak akkor kevertem hozzá, amikor készre főtt.
Amikor már langyosra hűlt, hozzákevertem a felvert Hulalát, óvatosan elkevertem benne, majd egy kisebb részét áttettem egy tálkába, és abba belekevertem a kakaóport. Ehhez még adtam cukrot, mert a kakaó úgy kívánta meg.
Az epret feldaraboltam, és ízlés szerinti cukorral és pár csepp citromlével rövid ideig főztem. Csak addig hogy ne legyen nyers, de még darabos maradjon. Gyorsan levet engedett, ezt egy kiskanál háztartási keményítővel besűrítettem.
Most már elkezdhettem rétegezni. Alulra a fehér tejberizsből tettem egy réteget, rá a kakaósból, arra a maradék fehéret, a tetején pedig elosztottam az elkészült epret.
Hűtőbe tettem, és amikor kellően lehűlt, tálaltam. A tetejére még halmozhatunk a megmaradt Hulalából, így még finomabb, krémesebb.