2015. július 2., csütörtök

Kerwastrudl - magyarul kelt rétes, vagy csak egyszerűen diós-mákos kalács


A felszeletelt strudl



2015. június 20-án - szülőfalumban, Mözsön - Kerwastrudl (keltkalács) Fesztivált tartott Tolna Város Német Nemzetiségi Önkormányzata, melyen mi is részt vettünk.
A fesztiválra különböző finom kelt kalácsokat sütöttek a német nemzetiségi egyesületek és a városban lévő egyéb civil szervezetek lányai, asszonyai, köztük mi is.
A rendezvényen felléptek az óvodások, iskolások, egy fúvószenekar, énekkarok és táncosok is.
Mint mindenki más, mi is sok finomságot kóstoltunk meg, remek volt a hangulat, és nagyon jól éreztük magunkat a színvonalas műsorok végignézése közben.

A Kerwastrudl szó szerint lefordítva kelt rétest jelent, mely egy finom, régi mözsi kalácsféleség. Mivel én még nem sütöttem ilyet, ezért megkértük Keresztanyámat, hogy ő dagassza be a tésztát és a mi asszisztálásunkkal ő süsse meg, nálunk Mözsön. Ami természetesen nagyon finom lett!
Így volt időm megfigyelni és tanulni az ő több évtizedes sütéstudományából....

Hozzávalók 2 rúd tésztához: 60 dkg liszt, 4 dkg élesztő, kb. 4 dl tej, 4 evőkanál olaj, 1 tojás, kb. 4 evőkanál cukor, csipet só,
a mákos töltelékhez: 3,5 dl darált mák, 1 evőkanál zsír, mazsola, ízlés szerint cukor, kevés tej,
a diós töltelékhez: 30 dkg dió, ízlés szerint cukor, 2 egész tojás, reszelt citromhéj,
a kalács megkenéséhez: 1 tojás.

Elkészítése:
A lisztet tálba tesszük, közepén kis mélyedést csinálunk, belemorzsoljuk az élesztőt, öntünk rá a tejből, és egy kanál cukrot szórunk a tetejére. Amikor az élesztő megkelt hozzáadjuk a többi tészta hozzávalót, jól bedagasztjuk. Langyos helyen hagyjuk kelni, 30-45 percig.
Közben elkészítjük a tölteléket. A diósat nem főzzük, csak a hozzávalóit összekeverjük.
A mákot a zsíron megpirítjuk, hozzáadjuk a többi hozzávalót, majd rövid ideig főzzük.
Amikor a tészta megkelt két felé választjuk, tepsi hosszúságúra kisodorjuk, megkenjük a töltelékkel, feltekerjük, tepsibe tesszük, majd ismét kelesztjük kb. 20 percig.
Előmelegített sütőben, később kisebb lángra véve kb 40-45 perc alatt megsütjük, vagy ameddig szép piros barna nem lesz.

Az élesztő kelesztése

Keresztanyám dagasztja a tésztát....


A szépen bedagasztott tészta...

A megkelt tészta

A diós strudl feltekerése....

....és a mákos

Sütés előtt

És sütés után


Néhány kép a fesztiválról.... aki többet szeretne látni belőlük, az kattintson ide, a "Mözsi séta" blogomra

A kalácsok...



A mi kalácsaink







Megkezdődtek a műsorszámok

A Mözsi Zöldkert Óvoda növendékei, óvónőikkel

A Mözsi I. István Általános Iskola tánccsoportja...

Tolnai barátnőmmel és a férjemmel mi is ott ülünk....

A Tolnai Német Nemzetiségi Baráti Kör énekkara

A németkéri Német Nemzetiségi Táncegyesület, akik fergeteges műsorszámot mutattak be...




A Mözsi Német Nemzetiségi Klub énekkara


Végezetül egy rövid videó, amit a férjem készített a fesztiválon:




15 megjegyzés:

  1. Hihetetlenül gusztán néznek ki!!! Imádom a kelt rétest is, meg az összes más rétest is! :-D Anyukám is gyakran készíti, olykor kakaósan is.
    Érdekes, felétek úgy mondják, hogy megkel az élesztő? Még így sosem hallottam. Mi az mondjuk, hogy felfuttatjuk az élesztőt és a tészta az ami kel.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm! Szoktam úgy is mondani, hogy felfuttatjuk az élesztőt, de így is :-)

      Törlés
  2. Nos, ha nem írod, hogy "kelt rétes" akkor a kép alapján én azt mondom, de hát ez a diós bejgli...amit karácsonykor szoktunk sütni. Meg is néztem a recepteket, a különbség csak az, hogy az enyémbe nem olaj, hanem vaj kell. De szemre is ugyanilyen. A rétes az viszont egy teljesen "más tészta"...Érdekes ez a kavarodás a sütik között.....

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszi Mari! A kelt rétes egy szó szerinti fordítás, de a Kerwastrudl-t fordíthatjuk úgy is, hogy keltkalács, mint ahogy a "Mözsi séta" blogomon is olvasható. Igen, a rétes tésztája Magyarországon egész másmilyen, mint német nyelvterületeken. Mint például a tiroli almásrétesnek is egy vastagabb, és egész más tésztája van.
      A bejglit mi másképpen csináljuk, ehhez nem hasonlít olyan nagyon. Például nem kelesztjük meleg helyen, hanem hidegben pihen, van benne tejföl is, aztán ennyi tésztában van 25 dkg margarin, és más a tészta-töltelék aránya, a töltelék javára :-) Úgyhogy érdekes dolgok ezek. Nagyon jó az a mondás, hogy ahány ház, annyi szokás.....

      Törlés
    2. Katalin, én is így ismerem a bejglit, ahogy leírtad.
      A németek is (legalább is itt Baorországban) ismerik a két féle rétest, a vastagabb (kelt) és a nyújtott tésztésat is. :-)

      Törlés
    3. Köszönöm Kavics, örülök hogy van aki így is ismeri, ahogy én :-)

      Törlés
  3. Gyönyörű felhozatal és képek! Én a mákosra szavazok! ;-))) De jól esne egy vastag szelet belőle... :-P

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm! Nekem mind a kettő jöhetne, de már rég elfogyott :-)

      Törlés
  4. Nagyon jól néznek ki. Én eddig azt hittem, hogy a kelt kalács magyar étel. Vajon ki tanulta kitől? Csodaszépek a keresztmamád kalácsai. Nem sajnálta a tölteléket. Úgy finom.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönjük Ani! Hogy milyen eredetű a kelt kalács azt nem tudom, de fő hogy ilyen jól elterjedt :-)

      Törlés
  5. Ez igen, micsoda kínálat. Nagyon jól néz ki mindegyik és biztos finomak is voltak. A tiétek is nagyon szép. Kelt rétest még nem ettem, nem hallottam róla. De hirtelen ránézve valóban úgy néz ki, mint a bejgli.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szívesen, de közben eszembe jutott, hogy kelt kalácsként én is ismerem, szeretem is nagyon pl. a kakaós változatban.. Hogy az arányok hogyan vannak az tényleg ahány ház annyi szokás, de a lényeg nekem az, hogy kelt.

      Törlés
  6. Mennyi finomság felhozatal!!! És tánckavalkád! :) Mifelénk (Kárpátalján) is sütnek kelt kalácsot- dió, mák, túró és alma töltelékkel. De jó is, ha van kitől ellesni a hagyományosan készülő ételeket, süteményeket, máskor is prezentálj ilyeneket, amit ügyes keresztanyád készít :) Mondd meg neki, hogy mi is szívesen tanulunk tőle!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Köszönöm Vicuska! Igen, nagyon jó, ha az ember tud tanulni, főleg olyanoktól, akiknek már több tapasztalata van :-) Keresztanyám biztos örül majd, hogy tetszettek a kalácsai :-)
      Nem is tudtam, hogy Kárpátaljáról származol, de most már ezt is tudom....

      Törlés